UE wstrzymała import mięsa drobiowego z Ukrainy z powodu ptasiej grypy

Unia Europejska czasowo wstrzymała import mięsa drobiowego, produktów mięsnych z drobiu oraz produktów drobiowych nie poddanych obróbce cieplnej z Ukrainy. Powodem tej decyzji jest wystąpienie w tym kraju ogniska ptasiej grypy.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Produktów Żywnościowych i Ochrony Konsumentów (Derżprodspożywsłużba)  poinformowała w czwartek  , że o zakazie dowiedziała się wczoraj od unijnych służb. Jak dodano, ograniczeniom nie podlega przywóz do UE jaj i produktów jajecznych z Ukrainy.

Derżprodspożywsłużba stwierdziła, że wprowadzenie ograniczeń przez UE jest dla niej „zaskakująco nieoczekiwane”. W swoim komunikacie agencja przekonuje, że ukraińskie środki kontroli i zwalczania ptasiej grypy odpowiadają środkom stosowanym w Unii Europejskiej a Ukraina zgodnie ze swoimi zobowiązaniami niezwłocznie poinformowała o wystąpieniu przypadku tej choroby.

Ptasia grypa wystąpiła na Ukrainie we wsi Buhakiw w rejonie niemirowskim obwodu winnickiego. Padłe sztuki drobiu stwierdzono 18 stycznia. Badanie pobranych próbek wykazało ptasią grypę. 20 stycznia zatwierdzono plan walki z zachorowaniem, określono granice ogniska epizootycznego, stref ochronnych i monitorowanych. Według stanu na 23 stycznia wszystkie sztuki drobiu znajdujące się w ognisku zostały „w sposób humanitarny” uśmiercone i spalone. Rozpoczęły się działania dezynfekcyjne.

Trwa dochodzenie epizootyczne w celu ustalenia źródła infekcji. Wstępnie przyjmuje się, że ptasią grypę przywlekły do fermy dzikie ptaki.

Jak podaje portal Zaxid.net, w fermie w Buhakowie na ptasią grypę padło 4856 sztuk drobiu. Pozostałe około 93 tys. zwierząt zostało uśmierconych.

Przypomnijmy, że Ukraina przez ostatnie lata zalewała unijny rynek mięsem drobiowym wykorzystując lukę w umowie handlowej z UE. Unijne władze dopiero pod koniec ub. roku podjęły  działania w celu załatania tej luki  , jednocześnie zwiększając bezcłowy kontyngent na ukraińskie mięso.

CZYTAJ TAKŻE:  Ptasia grypa w Polsce – padły dziesiątki tysięcy ptaków  

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*