Porażka Borisa Johnsona. Projekt ustawy ws. brexitu odesłany do Izby Gmin

Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała we wtorek wieczorem bez głosowania proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, ale z pięcioma poprawkami. To oznacza, że w środę wróci on do Izby Gmin.

Przyjęte w poniedziałek i we wtorek wbrew stanowisku rządu poprawki są pierwszymi porażkami rządu Johnsona w parlamencie od czasu grudniowych wyborów do Izby Gmin. Dotyczą one m.in. wydawania dokumentu dla obywateli UE, dowodzącego, że mają prawo do pozostania po brexicie w Wielkiej Brytanii, zakresu uprawnień rządu w kwestii decydowania, które z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE mogą być odrzucane przez brytyjskie sądy oraz ochrony praw dzieci uchodźców.

 Rząd nie kryje rozczarowania 

Według oświadczenia Downing Street rząd jest rozczarowany takim rozwojem sytuacji, ale planuje odrzucić poprawki w głosowaniach w Izbie Gmin. Biorąc pod uwagę, że Partia Konserwatywna ma w niej większość ponad 80 mandatów, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny.

W głosowaniu w Izbie Gmin, którem miało miejsce 9 stycznia, projekt ustawy przeszedł większością 99 głosów. Odrzucenie poprawek oznaczać będzie, że projekt ustawy będzie krążył między obydwoma izbami parlamentu dopóki nie zostanie uzgodniona akceptowalna dla obu treść.

 Ustawa posiada wiele zapisów  

Ustawa, nazywana w skrócie WAB, ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października zeszłego roku przez rząd Johnsona. Uchyla ona m.in. ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego. Daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała. Wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia. Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*