Fałszywe wiadomości mailowe, smsy i linki. Policja ostrzega

Policja ostrzega, by uważać na fałszywe wiadomości mailowe, sms i linki. Warto czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności – radzi Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji.

Do policji w Bełchatowie zgłosił się mężczyzna, który został oszukany. Otrzymał wiadomość mailową, że musi uregulować zadłużenie za ostatnio dokonaną transakcję. Dokonał płatności i stracił 18 tys. zł.

Jak poinformowała w niedzielę Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji, w mailu poinformowano mężczyznę, że jest zadłużony na kwotę 1,98 zł. Treść tej wiadomości nie wzbudziła w pokrzywdzonym żadnych podejrzeń, ponieważ w ostatnim czasie za pomocą internetu kupował różne rzeczy. Postanowił uregulować zaległość.

Nie podejrzewając oszustwa, mężczyzna „kliknął” w link i został przekierowany na fałszywą stronę płatności elektronicznych „dopłaty”, gdzie następnie była możliwość wyboru swojego banku. Został przekierowany na stronę logowania do swojego  konta bankowego  . Strona nie wzbudziła w nim żadnych podejrzeń, bo wizualnie odpowiadała stronie banku.

Logując się na konto, podał swój numer klienta oraz hasła do logowania. Po zalogowaniu wyświetliła się strona z danymi do przelewu oraz polem, w którym należało podać autoryzacyjny kod SMS wysłany przez  bank  .

Pokrzywdzony podał kod akceptując przelew kwoty, która widniała w fałszywym mailu. Po wykonaniu płatności był przekonany, że spłacił swoją zaległość. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności – 18 tys. zł. Wówczas zorientował się, że został oszukany i zgłosił to  policji  .

Kaszewska podkreśla, że to nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Dlatego ostrzega, aby uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności. Przypomina, że w takich sytuacjach należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

WIADOMOSCI.ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*