Ukraina gotowa importować z Polski 6,6 mld sześciennych gazu rocznie

Ukraina może rocznie importować z Polski 6,6 miliarda metrów sześciennych gazu, a kolejne 3,2 miliarda metrów sześciennych może otrzymać od Polski w ramach wirtualnego rewersu – podają ukraińskie media powołując się na facebookowy wpis Serhija Makohona, dyrektora generalnego firmy „Operator HTC”, operatora ukraińskiej sieci przesyłu gazu.

Według Makohona „Operator HTC” jest gotów przyjąć do 6,6 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie z Polski. „Jedyne pytanie dotyczy tego, czy jest odpowiednia ilość gazu i ciśnienie ze strony polskiej” – napisał ukraiński menedżer.

Szef „Operator HTC” przypomniał, że dostawy z Polski mogą być realizowane na dwóch dostępnych połączeniach z polską siecią: w Drozdowiczach i i Hermanowicach.

„6,6 miliarda metrów sześciennych to nawet więcej niż obecna pojemność terminalu LNG w Świnoujściu (5 miliardów metrów sześciennych). Przy całkowitym zapotrzebowaniu na import wynoszącym 8–9 miliardów metrów sześciennych, obecna zdolność pokrywa do 80% całkowitego importu” – stwierdził Makohon.

Dyrektor generalny „Operator GTC” dodał, że po podpisaniu bezpośredniej umowy między operatorami sieci przesyłowych pojawiła się możliwość „wirtualnego importu” gazu z Polski. Chodzi o rosyjski gaz, przesyłany do Polski tranzytem przez Ukrainę. Zdaniem Makohona Ukraina mogłaby z niego korzystać w ramach „wirtualnego importu”.

„Dziś do Polski przepływa przez nas 9 milionów metrów sześciennych dziennie, więc te same 9 milionów metrów sześciennych można zaimportować za pomocą mechanizmu wirtualnego rewersu. A to 3,2 miliarda metrów sześciennych rocznie” – zauważył Makohon.

Zdaniem Makohona opisane przez niego możliwości sprawiają, iż nie jest konieczna budowa nowego interkonektora pomiędzy Polską a Ukrainą.

Jak pisaliśmy, w pierwszych 8 miesiącach 2019 roku Ukraińcy sprowadzili łącznie 9,603 mld metrów sześciennych gazu ziemnego przy czym najwięcej, to jest 5,966 mld m sześć. ze Słowacji. Na drugim miejscu wśród państw, z których Ukraina importowała gaz, znalazły się Węgry z 2,676 mld m sześć gazu. Był to głównie rosyjski gaz sprowadzany rewersem. Trzecie miejsce wśród ukraińskich dostawców zajęła Polska. Ukraina kupiła od naszego państwa w omawianym okresie 960 mln m sześc. surowca.

PRZECZYTAJ:  Ukraina zwiększyła import gazu z Polski  

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*