Prezydent Duda UDERZA w jedną grupę. „Niektórym wydaje się, że są bogami”

Prezydent Duda UDERZA

Wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony – powiedział w Opolu Lubelskim prezydent Andrzej Duda . – Niektórym sędziom wydaje się, że są bogami, bo mają nieograniczoną władzę nad ludźmi, którzy stają przed sądem. Otóż jest dokładnie odwrotnie i zupełnie inaczej. Sędziowie są sługami Rzeczypospolitej i narodu polskiego – podkreślił.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Opola Lubelskiego zapowiedział też powstanie Narodowej Strategii Onkologicznej i zapewnił, że będzie dbał o sprawy rolników.

– Są obszary, które wymagają w Polsce naprawy – naprawiony musi zostać wymiar sprawiedliwości. Nie może być tak, że ludzie mówią, że sądy są niesprawiedliwe, że sądy źle działają i że sprawiedliwości nie znajdziesz w sądzie – mówił Duda.

Jego zadaniem niektórzy sędziowie zapominają, jaka jest ich rzeczywista rola, komu służą i po co zostali powołani na urzędy sędziowskie. – Niektórym, podkreślam, niektórym, bo absolutnie nie wszystkim, ale niektórym sędziom wydaje się, że są bogami, bo mają nieograniczoną władzę nad ludźmi, którzy stają przed sądem. Otóż jest dokładnie odwrotnie i zupełnie inaczej. Sędziowie są sługami Rzeczypospolitej i narodu polskiego – oświadczył prezydent.

Jak podkreślił, podstawowym obowiązkiem sędziów jest służyć obywatelom i Rzeczypospolitej, a kto tego nie przestrzega, „narusza żelazną regułę ślubowania sędziowskiego”. – Niestety jest grupa sędziów, która zupełnie zapomniała, jaka jest ich rzeczywista rola, komu służą i po co zostali powołani na swoje urzędy sędziowskie – mówił Duda.

– Mam nadzieję, że powoli, konsekwentnie i spokojnie uda nam się wymiar sprawiedliwości naprawić, a ci, którzy w nim nie powinni być po prostu zwyczajnie od niego odejdą. Tak byłoby najlepiej dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i dla Rzeczypospolitej – powiedział Duda.

Narodowa Strategia Onkologiczna

Zdaniem prezydenta wciąż aktualnym postulatem społecznym jest naprawa służby zdrowia, ale to – podkreślił – postulat bardzo trudny do zrealizowania. – Jeżeli popatrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat – nikomu się to jeszcze tak naprawdę nie udało – mówił.

Jak poinformował, trwają ostatnie przygotowania Narodowej Strategii Onkologicznej. – Powstała z mojej inicjatywy specjalna ustawa, do której w tej chwili jest pisana strategia, trwają ostatnie przygotowania w Ministerstwie Zdrowia we współpracy ze mną, we współpracy z Narodową Radą Rozwoju – zapewnił.

Strategia ta – zaznaczył – pokaże wizję przyszłej polityki ochrony zdrowia i funkcjonowania systemu pomocy osobom, które są chore na choroby onkologiczne. – A przede wszystkim, jak będzie wyglądała w tym zakresie profilaktyka – dodał prezydent.

Prezydent dziękuję rolnikom

Prezydent podczas spotkania w Opolu Lubelskim zaznaczył, że bardzo wielu mieszkańców tego powiatu, pracuje na roli lub jest związanych z szeroko pojętym rolnictwem. Podkreślił, że rolnictwo jest ogromnie ważną częścią naszej gospodarki, produkcja rolna tworzy ogromną część PKB, a to, co wyprodukuje polski rolnik, jest jednym z podstawowych towarów eksportowych. Prezydent dziękował rolnikom za to, że zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce. – Dla mnie jako prezydenta odpowiedzialnego za bezpieczeństwo państwa i jego obywateli, to ma znaczenie fundamentalne – powiedział Duda.

Zapewnił, że nadal będzie wspierał rolników. – Będę stał przy polskich rolnikach, będę myślał i dbał o ich sprawy, i będę walczył we wszystkich przypadkach, jeżeli będę widział, że rolnicy mieliby być pokrzywdzeni – powiedział.

Zaznaczył, że walczył o to, by Polska dostała tekę komisarza UE ds. rolnictwa. – Było dla mnie rzeczą naturalną, że kandydatem do tej teki będzie nie kto inny jak Janusz Wojciechowski i tak się stało. Jestem z tego powodu ogromnie zadowolony. Uważam, że jest to nasz wielki sukces – podkreślił Duda.

Spotkanie Trójmorza na Lubelszczyźnie

Prezydent przypomniał, że obecnie budowana jest Via Carpatia (droga ekspresowa nr 19), która przetnie Polskę od granicy litewskiej do granicy słowackiej i która umożliwi podróż pomiędzy państwami bałtyckimi, a południem Europy. Jak dodał, głęboko wierzy, że dzięki temu także region Lubelszczyzny zyska lepsze warunki rozwoju. – Pojawią się tutaj nowi inwestorzy dzięki temu, że będzie łatwo dojechać, że będzie dobra komunikacja – mówił.

Przypomniał, że Via Carpatia jest także realizowana w ramach „współpracy z sąsiadami i z państwami naszej części Europy w ramach Inicjatywy Trójmorza”. Poinformował, że na Lubelszczyźnie planowane jest zorganizowanie w ciągu najbliższych miesięcy gospodarczego spotkania państw Trójmorza. – Bardzo dobrze, niech przyjadą właśnie nasi sąsiedzi z państw Trójmorza, niech przyjadą i zobaczą, jak wygląda ta część Polski, jak doskonałe są tutaj warunki inwestycyjne – powiedział prezydent. (PAP)

AUTOR: RENATA CHRZANOWSKA, PAP

Więcej postów