Bruksela nas wykończy! Komisja Europejska chce europejskiej płacy minimalnej

Bruksela nas wykończy

Komisja Europejska forsuje pomysł europejskiej płacy minimalnej. Ma ona pozwolić na „godne życie, niezależnie od miejsca zatrudnienia”.

Komisja Europejska pod kierownictwem Ursuli von der Leyen chce wprowadzić europejską płacę minimalną. A to wymusi kolejną podwyżkę płacy minimalnej np. w Polsce.

– Nie możemy zostawić w tyle żadnego państwa członkowskiego, żadnego regionu, żadnego człowieka. Musimy nadal dążyć do zapewnienia najwyższych norm na rynkach pracy, tak aby wszyscy Europejczycy mogli żyć w godności i spełniać swoje ambicje – powiedział komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

W Polsce roczna minimalna płaca netto nie przekracza 5 tys. euro, natomiast w Bułgarii i Rumunii sięga poziomu 3 tys. euro. Dla porównania w Niemczech, Francji czy Włoszech przekracza 13 tys. euro.

Wymuszenie podniesienia płacy minimalnej w Polsce to wzrost kosztów pracowniczych, a to oznacza mniej pieniędzy na rozwój firm, które napędzają PKB. Spadnie też konkurencyjność polskich przedsiębiorstw wynikająca z niższych płac.

– W nadchodzących latach zmianie ulegnie życie zawodowe milionów Europejczyków. Musimy podjąć działania, aby pozwolić na pozytywny rozwój siły roboczej w przyszłości. Innowacyjna i sprzyjająca włączeniu społecznemu gospodarka rynkowa w Europie musi działać na rzecz ludzi: musi zapewniać im miejsca pracy o wysokiej jakości oraz adekwatne wynagrodzenie – upierał się komisarz Schmit.

Pytanie czy Polska gospodarka to wytrzyma…

ŹRÓDŁO: MONEY.PL / NCZAS.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*