Orban: Ukraina to duży kraj i tak się zachowuje

Premier Węgier Viktor Orban sądzi, że spotkanie pomiędzy prezydentami Węgier i Ukrainy pomogłoby naprawić stosunki pomiędzy oboma państwami, jednak Ukraina nie wykazała dotąd zainteresowania takim spotkaniem. „Ukraina to duży kraj i tak się zachowuje” – skomentował to węgierski premier.

Słowa Orbana odnotował w czwartek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na węgierski Blikk.hu. Na dzisiejszej konferencji prasowej szef węgierskiego rządu powiedział, że pomimo wszelkich węgierskich starań wciąż nie doszło do spotkania prezydentów Węgier i Ukrainy. Węgry wyrażały gotowość, by Ukraina była gospodarzem takiego spotkania. „Ukraina to duży kraj i tak się zachowuje” – w ten sposób Orban wyjaśnił zachowanie strony ukraińskiej.

„Ale coś musi się stać, ponieważ pomimo różnicy wielkości jesteśmy sąsiadami. Nasze stosunki są zerwane, to musi się zmienić, potrzebne jest osobiste spotkanie. Czekamy na swoją kolej” – mówił węgierski premier.

Węgry i Ukraina toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły  blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO   do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów.

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!