Premier Hiszpanii otrzymał wotum zaufania. Przeważył głos chorej na raka parlamentarzystki

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otrzymał we wtorek wotum zaufania dla swojego drugiego rządu od większości posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby hiszpańskiego parlamentu.  Gabinet ten będzie koalicją socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos (UP). Jeden z głosów, który przeważył, oddała Aida Vidal u której zdiagnozowano agresywną postać raka.

Lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) poparło 167 posłów, 165 było przeciwnych, zaś 18 wstrzymało się od głosu. Za nowym rządem Sancheza głosowało w 350-osobowym Kongresie 120 deputowanych PSOE, 35 posłów UP, sześciu Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej (PNV), dwóch z lewicowej Mas Pais oraz czterech z mniejszych ugrupowań regionalnych.

Przed głosowaniem kierujący PSOE Sanchez zapowiedział, że jego drugi gabinet zagwarantuje stabilność hiszpańskiej demokracji i skoncentruje się na zapewnieniu obywatelom większych praw socjalnych. – Nie mamy innej możliwości, aby stworzyć w kraju stabilny rząd. Musimy wyjść z impasu po dwóch zeszłorocznych wyborach parlamentarnych – powiedział Sanchez.

Było to już drugie głosowaniem nad wotum zaufania dla nowego rządu Sancheza. W pierwszym, które odbyło się w niedzielę, premier nie zdobył w Kongresie wymaganej większości bezwzględnej.

 Owacje dla chorej na raka Vidal 

W związku z niewielką różnicą głosów kluczowa była mobilizacja parlamentarzystów. Na sali obrad pojawiła się Aina Vidal, u której zdiagnozowano agresywną i bolesną postać raka. – Bardzo dziękuję, że tu jesteś, Aina. Bardzo dziękuję – powiedział lider Podemos Pablo Iglesias. Vidal otrzymała kwiaty i owacje na stojąco. Parlamentarzyści skandowali „¡Sí se puede!” (hiszp. „Tak, możesz!”).

34-letnia Aina Vidal przed wtorkowym głosowaniem opublikowała oświadczenie, w którym tłumaczyła się z nieobecności na pierwszym głosowaniu. – Mam raka. Rzadkiego i agresywnego. Powoduje ból, przez co nie mogłam być dziś z moimi kolegami – napisała w mediach społecznościowych.

Zapewniła, że w ostatecznym głosowaniu nie zawiedzie. – Za nic w świecie nie przegapiłabym tego, bo to więcej niż głosowanie. Wygramy i stworzymy rząd feministyczny, ekologiczny i społeczny, walczący o odzyskanie sprawiedliwości społecznej. Rząd, który życie stawia w centrum uwagi – podkreśliła Vidal. (Żródło: BBC, gazeta.pl. PAP)

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*