Molestowanie w Teatrze Bagatela. Dyrektor usłyszał zarzuty

Przełom w sprawie mobbingu molestowania pracownic krakowskiego Teatru Bagatela. Dyrektor placówki Henryk Jacek S. został zatrzymany przez policję – dowiedział się Fakt24. Funkcjonariusze na polecenie krakowskiej prokuratury weszli do jego mieszkania. Dyrektor usłyszał zarzuty dotyczące m.in. tzw. innych czynności seksualnych i łamania praw pracownika.

Policjanci na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie weszli do mieszkania dyrektora Teatru Bagatela. Pomieszczenia zostały przeszukane, a dyrektora zatrzymano. Na razie nie wiadomo, czy podczas przeszukań znaleziono materiały, które mogą być pomocne w śledztwie.

Dyrektor Teatru Bagatela został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie przesłuchano go i postawiono mu zarzuty. Henryk S. jest podejrzany o doprowadzenie czterech osób do poddania się innej czynności seksualnej przy wykorzystaniu stosunku zależności oraz oraz o uporczywe lub złośliwe naruszanie praw pracownika w stosunku do pięciu osób.

Dyrektor Teatru Bagatela nie przyznaje się do winy

– Po przedstawieniu zarzutów, Henryk S., nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, odnosząc się szczegółowo do każdego z przedstawionych zarzutów, stanowczo zaprzeczył aby doprowadził kogoś do poddania się innej czynności seksualnej oraz by naruszył prawa pracownicze – poinformował Fakt24 Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Prokuratura zdecydowała, że dyrektor Teatru Bagatela musi zapłacić poręczenie majątkowe i ma obowiązek stawiania się na komisariacie policji raz w tygodniu. Zakazano mu też kontaktu z pokrzywdzonymi, przebywania na terenie teatru. Dyrektor został też zawieszony w pełnieniu swojej funkcji. 

Wszystko wskazuje na to, że dni Henryka S. na stanowisku dyrektora Teatru Bagatela są policzone. Zanim pojawiły się oficjalne informacje o zarzutach, przedstawiciele krakowskiego magistratu, któremu podlega teatr zapowiedzieli, że „jeżeli potwierdzą się informacje o postawieniu mu zarzutów przez prokuraturę, Urząd Miasta Krakowa rozpocznie procedurę odwołania go ze stanowiska”.

16 kobiet oskarża dyrektora Teatru Bagatela

Zatrzymanie ma związek ze sprawą oskarżeń skierowanych przez 16 kobiet – aktorek i pracownic biurowych, które twierdzą, że były ofiarami mobbingu i molestowania ze strony dyrektora Teatru Bagatela – Henryka Jacka S.. O sprawie zrobiło się głośno na początku listopada. 

Dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek S. jest oskarżany o mobbing i molestowanie przez 16 kobiet. Pracownice napisały list z prośbą o interwencję do prezydenta Krakowa – Jacka Majchrowskiego. Ten z kolei zawiadomił prokuraturę. Po nagłośnieniu sprawy przez media dyrektor Teatry Bagatela wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że oskarżenia są nieprawdziwe. Po ujawnieniu sprawy udał się na urlop. 

Jak dotąd przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia przesłuchano 12 pokrzywdzonych w tej sprawie. Prokuratura otrzymała już z sądu większość protokołów z przesłuchań pracownic oraz opinie biegłego psychologa, który brał udział w przesłuchaniach.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*