Rząd zdecydował: więcej seniorów z trzynastkami!

Koniec dzielenia emerytów na lepszych i gorszych! Rząd wreszcie usunął lukę w przepisach i która zamykała wielu rolnikom drogę do trzynastych emerytur. Chodzi o osoby pobierające renty strukturalne. W tym roku i oni doczekają się wypłaty tego dodatkowego świadczenia.

Na rentę strukturalną można było przejść po ukończeniu 55 lat, pod warunkiem przekazania gospodarstwa np. dzieciom. Od kilku lat nie są już przyznawane, ale wciąż są wypłacane, bo taką rentę można pobierać przez 10 lat. Nazywane są przez rolników wcześniejszymi emeryturami. I im trzynastka w 2019 r. nie przysługiwała. To była niesprawiedliwa decyzja, bo takie świadczenie dostały m.in. osoby na wcześniejszych emeryturach nauczycielskich, emeryturach pomostowych czy rentach socjalnych. Teraz rząd naprawił błąd i jak wynika z projektu ustawy o „13”, który jest już w Sejmie, także rolnicy dostający rentę strukturalną mają być objęci tym wsparciem. Dodatek wypłacać ma Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie wypłaty renty strukturalnej. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Dzięki temu, trzynastki dostanie w sumie ok. 8,5 mln osób, w tym 1,1 mln rolników będących na emeryturach i rentach.

 Dla kogo trzynastki?  Trzynastki wypłacone będą wszystkim emerytom i rencistom, którzy będą mieć prawo do wypłaty świadczenia na dzień 31 marca 2020 r. Dotyczy to zarówno osób dostających emerytury i renty z ZUS, KRUS, a także zakładów emerytalno-rentowych służb mundurowych oraz renty strukturalne a ARiMR.

 Kiedy wypłata?  Trzynastki będą wypłacone w większości przypadków w kwietniu – tak zakłada projekt ustawy, który jest już w Sejmie. Później, bo w maju, dodatkowe pieniądze dostaną osoby pobierające świadczenia przedemerytalne.

 Na jakich zasadach?  Co ważnie, nie trzeba składać żadnych wniosków, by trzynastka została wypłacona. ZUS, KRUS i pozostałe instytucje wypłaca ją automatycznie. Wszyscy dostaną wypłaty w takiej samej wysokości. Trzynastka w tym roku wyniesie 1200 zł brutto czyli ok. 1000 zł na rękę.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*