Manifestanci wdarli się na teren ambasady USA w Bagdadzie [ VIDEO]

Tłum członków i zwolenników proirańskich irackich milicji wdarł się do ambasady USA w Bagdadzie.

Jak podała agencja AP, we wtorek odbył się pogrzeb członków szyickiej milicji Kataib Hezbollah, którzy  zginęli w niedzielę w wyniku amerykańskiego ataku odwetowego  . Po pogrzebie tłum kilkuset żałobników, wśród których wielu było ubranych w mundury milicji, skierował się w stronę ambasady USA w Bagdadzie wznosząc antyamerykańskie i antyizraelskie hasła. Irackie siły bezpieczeństwa zachowały się biernie, gdy tłum manifestantów wkroczył do mocno chronionej tzw. Zielonej Strefy, w której znajdują się zagraniczne przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Po dotarciu pod ambasadę manifestanci początkowo obrzucili ją kamieniami oraz podpalili trzy przyczepy kempingowe używane przez ochronę placówki. Następnie wyłamali bramę i wtargnęli na teren ambasady.

Shiite fighters protest outside the  #US    #Embassy   in Baghdad’s Green Zone.  #Iraq    pic.twitter.com/JOeXAhMWM0   — Sinan Salaheddin Mahmoud (@sinansm)  December 31, 2019  

Bagdad. Wg niepotw info protestujący wdarli się (lub właśnie wdzierają się) do ambasady USA  pic.twitter.com/PRw3HUBQCf   — Wojciech Szewko (@wszewko)  December 31, 2019  

BREAKING VIDEO: Video shows U.S. embassy military guards remain at U.S. Embassy in Baghdad as attack on embassy is underway  pic.twitter.com/b0irLIHKJ4   — LIVE Breaking News (@NewsBreaking)  December 31, 2019  

Z doniesień agencyjnych wynika, że demonstranci zatrzymali się około 200 metrów od głównego budynku ambasady. Na jego dachu było widać kilku amerykańskich żołnierzy z karabinami wycelowanymi w protestujących. Iracki pracownik ambasady powiedział anonimowo AP, że ochrona ambasady ewakuowała część personelu tylną bramą, podczas gdy inne osoby opuściły jej teren helikopterami. Reszta pozostała w „bezpiecznych” obszarach placówki. Agencja AFP podała, że wśród ewakuowanych nie było ambasadora Matthew Tuellera, który obecnie przebywa na urlopie.

Według AFP doszło do użycia broni palnej, gazu łzawiącego i granatów hukowych przez amerykańskich żołnierzy. Organizacja Hashed al-Shaabi podała, że 20 osób zostało rannych.

Wśród manifestantów widziano dowódców frakcji lojalnych wobec Iranu, w tym Hadiego al-Amiriego, szefa legalnych Sił Mobilizacji Ludowej. Na miejscu pojawił się też minister spraw wewnętrznych Yassine al-Yasseri, który powiedział AP, że premier Iraku ostrzegł USA, że ataki przeciwko szyickim bojownikom będą miały poważne konsekwencje. Zasugerował też, że siły irackie nie wkroczą, by siłą usunąć osoby, które wdarły się na teren ambasady.

Po kilku godzinach niektórzy członkowie milicji zaczęli wzywać demonstrantów przez megafon do rozejścia się.

Prezydent USA Donald Trump obwinił Iran za naruszenie immunitetu ambasady i wezwał Irak do ochrony placówki.

Jak pisaliśmy, w niedzielę USA przeprowadziły naloty na pięć celów w Iraku i Syrii. Atak był wymierzony w szyicką milicję Kataib Hezbollah, powiązaną z Iranem. Amerykanie oskarżyli ją atak na bazę wojskową nieopodal Kirkuku w Iraku, w wyniku czego zginął cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej, a czterech żołnierzy zostało rannych. Skutkiem amerykańskich nalotów było zabicie 25 członków Kataib Hezbollah.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!