Szef MSZ Turcji grozi, że wojska USA nie będą mogły korzystać z ważnych baz lotniczych

Turcja wojska USA

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu zagroził w środę, że amerykańskie siły zbrojne nie będą mogły korzystać z dwóch strategicznie ważnych baz lotniczych na terytorium tureckim, jeśli Waszyngton nałoży sankcje na Ankarę.

Komentarze szefa tureckiego MSZ pojawiły się po doniesieniach na temat projektu ustawy o wydatkach obronnych USA, który czeka na uchwalenie w Kongresie i który zawiera wezwanie do objęcia Turcji sankcjami za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

– Jeśli zostanie podjęta decyzja o sankcjach, bazy lotnicze Incirlik i Kurecik będą przedmiotem rozmów – powiedział tureckiej agencji Anatolia minister Cavusoglu. – Kongresmeni muszą zrozumieć, że sankcje są drogą donikąd – dodał.

Baza Kurecik we wschodniej Turcji jest kluczową bazą natowską, natomiast baza Incirlik w południowej części kraju jest główną bazą dla amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie, w tym skierowanych przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku. Oprócz tego w bazie Incirlik magazynowanych jest 50 amerykańskich bomb jądrowych B-61 objętych natowskim porozumieniem o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej.

Czekająca na uchwalenie w Kongresie USA ustawa o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych m.in. zakazuje przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu S-400 przez Ankarę. Jak napisano w dokumencie, zakup przez Turcję systemów S-400 stanowi poważne pogwałcenie specjalnej amerykańskiej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a „prezydent (USA) powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy”.

Decyzja Turcji o zakupie rosyjskich systemów S-400 mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych zwiększyła napięcia między sojusznikami NATO. Relacje między oboma krajami pogorszyły się po tym, gdy Turcja rozpoczęła ofensywę w północno-wschodniej Syrii skierowaną przeciwko siłom kurdyjskim, które współpracowały z USA w walce z tzw. Państwem Islamskim.

WIADOMOSCI.ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*