Lokowanie żołnierzy USA w Polsce zwiększa nasze bezpieczeństwo? Analogię z 1939 r. nasuwają się same

amerykańskich USA w Polsce

Temat baz amerykańskich w Polsce co jakiś czas powraca w naszej debacie publicznej. Co gorsze, nie spotka się z taką popularyzacją w mediach głównego nurtu, na jaką zasługuje.

Choć określanie Polski jako kraju postkolonialnego – do jakiego to porównania uciekają się niektórzy publicyści – może być znane za przesadzone, należy zauważyć, że poszczególne partie polityczne w naszym kraju mają wyraźne „ciągotki” w kierunku poszczególnych mocarstw.

USA w Polsce

I tak Platforma Obywatelska (i jej poprzednia inkarnacja Kongres Liberalno-Demokratyczny) jest ugrupowaniem zdecydowanie proniemieckim (lub jak mogą mówić inni – prounijnym). Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdaje się skłaniać w kierunku USA. W tym kontekście warto więc zwrócić uwagę na kwestię baz amerykańskich w Polsce i znaczenia tego faktu w geopolitycznym aspekcie.

Z jednej strony, lokowanie amerykańskich żołnierzy w Polsce (dziś mówimy już o niemal 5 tys. wojskowych, choć wkrótce ta liczba może urosnąć do 6 tys.), zwiększa nasze bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że mówimy tu o jednostkach lokowanych raczej w zachodnich częściach kraju, a nie tam, gdzie teoretycznie mogą być w przyszłości bardziej potrzebne, czyli na wschodzie. Ponadto żołnierze amerykańscy (ani NATO) nie służą u nas stałe. Bazy w Polsce mają charakter rotacyjny, czyli wojskowi przyjeżdżają do nas na określony czas (najczęściej dziewięć miesięcy), biorą udział w ćwiczeniach i są wymieniani na innych.

Co na to Rosja?

Co nie powinno nikogo dziwić, sprowadzenie do nas większej liczby żołnierzy USA i ewentualnie budowanie nowych baz bliżej granicy z Białorusią czy Ukrainą, musiałoby wzbudzić napięcie w Rosji. Może to więc zacząć zaburzać nasze relacje z tym krajem.

W tym kontekście należy pamiętać, że Rosja pozostaje w dobrych stosunkach z Niemcami. Wystarczy spojrzeć zaś na mapę i przewertować podręczniki do historii, by wiedzieć, że przyjaźń pomiędzy tymi dwoma państwami wręcz nie mogła przynieść dobre rezultaty dla Polski. Analogię z 1939 r. nasuwają się same.

Tyle że w 2019 r. sprawa jest o wiele ciekawsza pod kątem strategicznym. Równe 80 lat temu na terytorium II RP nie stacjonowali żołnierze naszych sojuszników (tylko papierowych, jak się okazało). Francja kryła się za Linią Maginota. Wielka Brytania czuła się dostatecznie komfortowo za Kanałem La Manche. Tym razem USA posiada u nas swoje bazy, co może odstraszać ewentualnych wrogów przed wkroczeniem na teren Polski.

W tym wszystkim jest jednak jeszcze jeden element układanki, który stawia jednak po znakiem zapytania kurczowe trzymanie się USA. Są nim Chiny. A dokładniej ich Nowy Jedwabny Szlak, który mógłby przebiegać przez nasz kraj. Jak ogromne znaczenie mogłoby mieć to dla naszego rynku, nie trzeba nikogo przekonywać.

Miłość z wzajemnością?

Polski rząd stoi więc przed historyczną decyzją (którą chyba już jednak podjął). Czy w rodzącej się zimnej wojnie stanąć po stronie USA czy Państwa Środka? Czy trzymanie się Amerykanów faktycznie może przynieść Polsce pozytywy? Czy nie lepiej byłoby stanąć po stronie Chin? A może starać się balansować pomiędzy obiema potęgami? W każdym razie ponownie nasze położenie geopolityczne powoduje, że stajemy się miejscem napięć…

JACEK WALEWSKI

JACEK WALEWSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

8 Komentarze

  1. Cieszą się, bo mają rynek zbytu. Darmowe szkolenie poza granicami kraju i własnego wasala niestety , który sam na własne życzenie się uzależnia. Cóż takie czasy. Nie liczyłbym na choćby przysłowiowe machnięcie ręką w razie „W”

  2. Jakie bezpieczeństwo….. Śmieszni jesteście jak myślicie że USA jest tu dla ochrony…. Oni są tu tylko po to by położyć już łapę na naszych bogactwach naturalnych…. Ale Polacy są zbyt głupi żeby to zauważyć…. Pogonic ich jak najprędzej

  3. Większość z nich stacjonuje pod Niemiecką granicą tak aby w razie ataku na Polskę ze wschodu od razu dać nogę do Niemiec i bronić Niemców a Polska od początku zimnej wojny jest przeznaczona na zniszczenie jako przedpole wojny.

  4. No nie są głupi . Szanują Potencjał bojowy FR. Wiedzą że wojska w Pobliżu wschodnich granic RP zostały by stare w proch przez wojska Powietrzno Kosmiczne FR . Czysto Hipotetycznie Zagon Pancerny na Kierunku Zapad z Białorusi był by wstanie osiągnąć przedpola Warszawy w ciągu kilku godzin. Oczywiście przy wcześniejszym zapewnieniu w panowania powietrzu . Uchwyceniu mostów , krzyżówek , obwodnic itd.Oczywiście mówimy o klasycznym konflikcie bez taktycznych uderzeń jądrowych itd.
    Czysto hipotetycznie

  5. Ciekawe, że wszystkie jednostki lokowane są na zachodzie z wyjątkiem Orzysza i Elbląga. Chyba po to by szybciej uciekać. Uciekać ale przed kim? W/g mnie to właśnie oni są większym zagrożeniem niż Rosja. To oni pokazują gdzie trzeba w razie wypadku uderzyć. Jeszcze ich nie ma w Warszawie, Krakowie itp. ale poczekajmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*