Raport Human Rights Watch: Wojska dopuściły się zbrodni wojennych. W tle operacje CIA

zbrodni wojennych CIA

Afgańskie siły uderzeniowe dopuściły się nadużyć równoznacznych ze „zbrodniami wojennymi” – wynika z raportu Human Rights Watch. Tamtejsi żołnierze mieli np. dokonoywać zbiorowych egzekucji, porwań i ataków na placówki służby zdrowia. W raporcie opisano także operacje wspieracjące, jakie w Afganistanie prowadzi amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA).

Raport Human Rights Watch został opublikowany po przerwaniu rozmów pokojowych pomiędzy USA i talibami w wrześniu. Już wcześniej New York Times oraz ONZ informowały o nadużyciach afgańskich sił uderzeniowych.

HRW dokumentuje 14 przypadków nadużyć, które miały miejsce pomiędzy 2017 a 2019 rokiem. Według ustaleń organizacji, afgańscy żołnierze bez wcześniejszego uprzedzenia porywali ludność cywilną, jak również medyków podejrzewanych o pomoc talibom, i dokonywali na nich zbiorowych egzekucji. Raport potwierdza, że część z tych osób została zabita z powodu „błędów w identyfikacji, słabości wywiadu lub w wyniku lokalnych konfliktów politycznych”.

Według opracowania, od 2001 r. CIA prowadzi w Afganistanie operacje antyterrorystyczne niezależne od amerykańskiego wojska. Agencja rekrutuje, zbroi, szkoli i rozmieszcza grupy paramilitarne. Jeden z dyplomantów w raporcie określa je jako „szwadrony śmierci ”.

HRW wezwała afgański rząd do natychmiastowego rozwiązania wszystkich prorządowych sił paramilitarnych, zbadania przedstawionych w raporcie zarzutów, zakończenia ataków na placówki medyczne i zapewnienia odszkodowania ofiarom cywilnym.

WIADOMOSCI.GAZETA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*