„Tarcza Sojuszu 2019” – wyniki i wnioski [WIDEO]

Tarcza Sojuszu 2019

Największymi tegorocznymi manewrami w Zachodnim Okręgu Wojskowym były wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi „Tarcza Sojuszu”, które odbyły się w dniach 13-19 września na rosyjskim poligonie Mulino (obwód niżnienowogrodzki). Wzięło w nich udział 8 tys. żołnierzy z Rosji i 4 tys. z Białorusi – w ramach limitów dokumentu wiedeńskiego co świadczy o otwartości i transparentności manewrów. W trakcie tych działań użyto ok. 950 sztuk sprzętu wojskowego (w tym 230 czołgów, 240 systemów artyleryjskich i 70 samolotów).

Zgodnie ze scenariuszem SZ obu państw walczyły z nielegalnymi formacjami zbrojnymi atakującymi teren Państwa Związkowego Białorusi i Rosji oraz z zagrożeniami hybrydowymi. Testowano też utrzymanie łączności w warunkach ataku radioelektronicznego. Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości użycia Regionalnego Zgrupowania Wojsk Białorusi i Rosji w celu zabezpieczenia militarnego i ochrony granic PZ. W działaniach udział wzięły oddziały pancerne i zmechanizowane, wojska desantowe, siły operacji specjalnych, jednostki zabezpieczenia tyłowego.

Manewry potwierdziły niemal całkowite zintegrowanie sprzętowe oraz ujednolicenie systemu dowodzenia w armiach obu państw. Przygotowania do „Tarczy” trwały co najmniej od marca, a ćwiczenia były zwieńczeniem dwuletniego okresu szkolenia Regionalnego Zgrupowania Wojsk Rosji i Białorusi

Tegoroczne ćwiczenia pokazują, że potencjał SZ Białorusi i Rosji znacząco wzrósł i dysponują one zdolnościami mobilizacyjnymi oraz wystarczającą ilością uzbrojenia, które może przekierować w dowolne miejsce kraju

Ćwiczenia miały po raz kolejny sprawdzić możliwości współdziałania Rosji z Białorusią na zachodnim kierunku. Poprzez organizowanie międzynarodowych ćwiczeń Rosja udowodniła, że ma partnerów mogących zapewnić jej wsparcie militarne. Przeprowadzenie manewrów o tak dużej skali w kolejnym roku z rzędu świadczy o tym, że reforma SZ państwa związkowego postępuje.

 

Więcej postów