Szpital za szpitalem zamykają oddziały. Brakuje pieniędzy, lekarzy i pielęgniarek, ale minister zdrowia uważa, że ma wszystko pod kontrolą i nie dzieje się nic niepokojącego.
Szpital bez lekarzy i bez… oddziałów. Kryzys w służbie zdrowia przybiera na sile
Szpital w Zakopanem, który musiał zamknąć oddział położniczy to nie jedyny przykład ogromnych problemów, z którymi boryka się polska służba zdrowia. Takich placówek jest coraz więcej. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłosiła niedawno Narodowy Kryzys Zdrowia. Na 1 tys. mieszkańców Polski przypada średnio 2,4 lekarza – najmniej w całej Unii Europejskiej. Lekarze wyjeżdżają za granicę, przechodzą na emerytury lub rezygnują z pracy z powodu natłoku godzin i zbyt niskich w stosunku do obowiązków wynagrodzeń.
Nie mogąc zagwarantować pacjentom bezpieczeństwa przy obecnej liczbie lekarzy, szpitale decydują się na zamknięcie lub zawieszenie oddziałów, na których brakuje pracowników. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, biorąc pod uwagę, że każdego roku 100 tysięcy Polaków umiera na nowotwory, a dostęp do leczenia raka jest na jednym z najniższych poziomów w Europie. Pacjenci umierają w kolejkach.
Szpitale, które zamykają oddziały lub zawieszają ich działanie
Radio Zet stworzyło listę szpitali, które borykają się z takimi problemami i są zmuszone do podjęcia takich kroków jak zamknięcie oddziału lub jego zawieszenie.
Barlinek – oddział dziecięcy zawieszony do końca roku;
Głubczyce – oddział pediatryczny zawieszony tymczasowo;
Mrągowo – oddział dziecięcy i pododdział noworodkowy zawieszone na miesiąc;
Piotrków Trybunalski – porodówka, oddział noworodkowy oraz chorób wewnętrznych w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka zamknięte;
Radomsko – poradnia POZ w Szpitalu Powiatowym zamknięta;
Skierniewice – oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego zamknięty do 31 stycznia 2020 r.;
Świebodzice – oddział ginekologiczno-położniczy zamknięty;
Wodzisław Śląski – oddział chirurgiczny zawieszony do końca roku;
Zakopane – oddział położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny zawieszony na miesiąc.
– Służba zdrowia jest w stanie katastrofalnym. Jest źle zorganizowana, źle sfinansowana, źle zaprogramowana, zadłużają się szpitale, mają niepopłacone nadwykonania – tłumaczy w rozmowie z TVN24 kierownik Kliniki Hematologii Dziecięcej Alicja Chybicka, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Senatu.
BIZNESINFO.PL