Niemcy pytają: „Dlaczego Polska rozpoczęła I wojnę światową?”

Twórcy gry online “Supremacy 1914” zaprezentowali ostatnio brak wiedzy na temat historii. Zasugerowali na Facebooku, że to Polska rozpętała I wojnę światową.

Niemcy ze studia Bytro uznali, że kontrowersyjne pytanie będzie idealną formą promocji ich gry. Nie wszystkim się to jednak spodobało – na twórców w polskich mediach wylała się fala krytyki.

Przypomnijmy, że w 1914 Polski nie było nawet na mapie, gdyż od ponad 100 lat polskie ziemie były pod zaborami. Już dzieci w podstawówce uczą się o tym, że za bezpośrednią przyczynę wybuchu “Wielkiej Wojny” uznaje się zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. 28 czerwca 1914 w Sarajewie Gavriło Princip zastrzelił arcyksięcia oraz jego żonę, Zofię von Chotek.

Twórcy nie wytłumaczyli się z kontrowersyjnego pytania, stąd pozostaje nam się jedynie domyślać, czy był to celowy zabieg, czy popis ignorancji i niewiedzy.

“Supremacy 1914” to osadzona w realiach IWŚ gra strategiczna. “Stratedzy mogą tworzyć prywatne rozgrywki ze znajomymi lub rywalizować z przeciwnikami z całego świata – całkowicie za darmo. Supremacy 1914 zdobyło nagrodę publiczności dla najlepszej gry przeglądarkowej” – czytamy w opisie gry.

BRIEFZ.PL