Senator słał pytania o manewry wojskowe. Polska polityka obronna nie posiada żadnej strategii

polityka obronna

Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, po opuszczeniu Elbląga, przeniesione zostało do Białobrzegów, a teraz wraca na Warmię i Mazury – do Olsztyna. Strategicznie. – Takie manewry rodzą podejrzenie, że albo polska polityka obronna nie posiada żadnej strategii, albo wojsko jest przenoszone z miejsca na miejsce z powodów nie mających nic wspólnego z bezpieczeństwem i obronnością Polski – pisze do ministra obrony narodowej senator PO Jerzy Wcisła.

Po tym, jak w Bartoszycach, podczas obchodów 100-lecia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, że dowództwo zostanie przeniesione do Olsztyna, na nowo odżyła dyskusja zapoczątkowana w 2017 r. Na ten temat wypowiedział się już prezydent Elbląga Witold Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk, a teraz także senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła. Podczas dzisiejszej (23 września) konferencji prasowej przypomniał o swoim niepokoju z roku 2017, gdy w Elblągu właśnie rozgościło się NATO [dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód”]: „Gdyby ulokowanie sztabu NATO w Elblągu miało skutkować wyprowadzeniem 16 PDZ, to uznalibyśmy to za karę dla miasta za kilkudziesięcioletnie sprzyjanie obecności wojska w naszym mieście. Mamy bowiem świadomość, że obecność sztabu NATO ma charakter tymczasowy, a sztab Wojska Polskiego w Elblągu jest elementem stałym, nieodłącznie kojarzonym z naszym miastem” – pisał wówczas do szefa MON Antoniego Macierewicza. Pisał także o „wojskowym klimacie” i przypomniał o historii 16 PDZ, która nierozerwalnie przez dziesięciolecia związana była z Elblągiem.

W odpowiedzi dowiedział się, że decyzja o przeniesieniu zapadła w ramach „Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO)” i „reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP”. Ministerstwo uzasadniało decyzję potrzebą „racjonalnego wykorzystania posiadanej infrastruktury wojskowej, a także wpisywania się w kierunki działań na rzecz wzmocnienia obronności RP”.

Dziś, gdy wiadomo, że dowództwo 16 PDZ przeprowadzi się z Białobrzegów do Olsztyna, senator znowu listy pisze: „W ciągu dwóch minionych lat dwukrotnie zmieniono siedzibę dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W marcu 2017 roku podjęto decyzję o przeniesieniu dowództwo z Elbląga do Białobrzegów. 1 czerwca zaprotestowałem przeciwko tej decyzji, przypominając, że jeszcze kilka tygodni wcześniej uważano, że lokalizacji dowództw dywizji NATO i 16 PDZ w Elblągu usprawni dowodzenie i jest przemyślanym projektem wojskowym. I że Elbląg nie jest jednym miastem w Polsce, w którym stacjonują dowództwa polskich i międzynarodowych jednostek wojskowych.

      Uzasadnienie  budowy kanału przez Mierzeję potrzebami obronnymi także świadczyło o tym, że właśnie strefa przy granicy polsko-rosyjskiej – uznawana za najbardziej gorącą granicą Unii Europejskiej – wymaga silnego wzmocnienia wojskowego. Dlatego uznałem, że decyzja o przeniesieniu sztabu 16 PDZ jest nieprzemyślana i prosiłem o pozostawienie sztabu w Elblągu.

      (…) Dwa lata po tej tak „strategicznie” uzasadnianej decyzji, zostaje ona radykalnie zmieniona. Sztab 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ponownie wraca na pogranicze polsko-rosyjskie, tyle, że już nie do Elbląga, ale do odległego o zaledwie 100 km Olsztyna. Podważa to twierdzenia, że za tymi decyzjami stoją względy strategiczne, bo trudno uwierzyć, że strategia zmienia się radykalnie co dwa lata, albo że na podstawie tej samej strategii można wyprowadzić sztab dywizji z Elbląga do Białobrzegów i ponownie przenieść go do Olsztyna.

      Takie manewry rodzą podejrzenie, że albo polska polityka obronna nie posiada żadnej strategii, albo wojsko jest przenoszone z miejsca na miejsce z powodów nie mających nic wspólnego z bezpieczeństwem i obronnością Polski.”

      Jerzy Wcisła zadał ministrowi obrony narodowej kilka pytań m.in. o to, jaki był prawdziwy powód przeniesienia sztabu 16 PDZ z Elbląga do Białobrzegów, jaki jest powód przeniesienia sztabu 16 PDZ z Białobrzegów do Olsztyna, czy brany był pod uwagę powrót sztabu 16 PDZ do Elbląga, w którym dywizja stacjonowała od 1948 r. No i o finanse: ile kosztowało przeniesienie sztabu 16 PDZ do Białobrzegów i ile będzie kosztowała przeprowadzka do Olsztyna?

Na odpowiedź czeka.

PORTEL.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*