SKANDAL na festiwalu w Gdyni. Film o aferze wycofany!

SKANDAL na festiwalu

Producent filmu “Solid Gold” Jacka Bromskiego Akson Studio wycofał we wtorek film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyser wydał w tej sprawie oświadczenie. Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów poznamy w sobotę 21 września.

O wycofaniu filmu z Konkursu Głównego poinformował dyrektor festiwalu Leszek Kopeć podczas wtorkowego briefingu prasowego. – Akson Studio, producent filmu “Solid Gold” w reżyserii Jacka Bromskiego wycofał film z Konkursu Głównego 44. FPFF w Gdyni. W związku z tym wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach naszego festiwalu zostają odwołane – powiedział.

Jak tłumaczyli organizatorzy obraz został wycofany z udziału w konkursie głównym z powodów formalnych. – Zgodnie z umową pomiędzy producentem, firmą Akson Studio, a koproducentem TVP, warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Producent filmu poprosił więc o wycofanie filmu z Konkursu Głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących – wyjaśnił Kopeć.

– Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji – napisał w oświadczeniu Jacka Bromskiego ws. wycofania jego filmu.

“Solid Gold” to opowieść o policjantach prowadzących śledztwo w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu i rozpracowujących grupę zajmującą się budową piramidy finansowej oferującej inwestycje na podejrzanie wysoki procent.

Premiera filmu, opartego na motywach afery Amber Gold, została przeniesiona na 18 października. Początkowo film miał mieć premierę 5 lipca, później przesunięto ją na 11 października. Przypomnijmy, że producentem “Solid Gold” jest Akson Studio, a koproducentem TVP, które zainwestowało w film Jacka Bromskiego 3 mln zł (cały budżet produkcji wyniósł 9 mln zł).

Według informacji “Gazety Wyborczej”, premierę przesunięto z 5 lipca na 11 października, aby wykorzystać oparty na motywach afery Amber Gold film w kampanii wyborczej i odpowiedzieć nim na głośną “Politykę” Patryka Vegi. Spoty promujące “Solid Gold” mają być przygotowane przez TVP i emitowane przed wyborami.

W filmie zagrali m.in: Olgierd Łukaszewicz, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Stramowski, Danuta Stenka, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Stroiński, Maciej Maleńczuk i Artur Żmijewski.

FAKT.PL