NOWY sondaż IBRiS. Duży spadek zaufania do prezydenta i premiera

spadek zaufania do prezydenta

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński to pierwsza trójka polityków z najwyższym zaufaniem społeczeństwa – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Trudno jednak nie odnotować dużego spadku zaufania do prezydenta i premiera.

Prezydent Andrzej Duda niezmiennie cieszy się największym zaufaniem Polaków spośród polityków. Ufa mu 44,5 proc. badanych, odmienne zdanie ma z kolei 43,7 proc. respondentów. To jedyny polityk w stawce, któremu ufa więcej ankietowanych, niż nie ufa. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca liczba ufających spadła o 4,3 pkt. proc., a nieufających wzrosła o 5,9 pkt. proc.

Na drugim miejscu znalazł się, podobnie jak przed miesiącem, premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 41,9 proc. badanych, odmiennego zdania jest 49,9 proc. ankietowanych. Zaufanie do premiera spadło o 3 pkt. proc., liczba nieufających z kolei wzrosła aż o 6,8 pkt. proc.

Na podium znalazło się też miejsce dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, któremu ufa 37,1 proc. badanych (o 0,5 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu). Brak zaufania wobec prezesa wyraża 55 proc. respondentów (wzrost o 4,1 pkt. proc.).

Sondaż IBRiS dla Onetu. Duży spadek zaufania do Ziobry, wzrost Zandberga

Na kolejnych miejscach znaleźli się Donald Tusk i debiutująca w sondażu Małgorzata Kidawa-Błońska. Szefowi RE ufa 31,6 proc. badanych (o 0,9 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem), innego zdania jest 50,9 proc. respondentów (spadek o 4,2 pkt. proc.). Kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera ufa 30,3 proc. Polaków, nie ufa zaś 36,3 proc.

Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości, którą ujawnił Onet, wpłynęła na zaufanie do szefa resortu Zbigniewa Ziobry. Ufa mu 29,3 proc. badanych, o 3,4 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Wyraźnie wzrosła liczba ankietowanych, która nie ufa ministrowi – jest ich 62,2 proc. – wzrost aż o 7,9 pkt. proc.

Bardzo duży wzrost zaufania odnotował z kolei Adrian Zandberg. Jeden z liderów Lewicy cieszy się zaufaniem 24,6 proc. Polaków – to o 10,6 pkt. proc. Jednemu z założycieli partii Razem nie ufa 28 proc. badanych.

Stawkę w sondażu zamykają Paweł Kukiz, Włodzimierz Czarzasty i Janusz Korwin-Mikke. Ufa im odpowiednio 17,4; 14,5 i 6,5 proc. badanych. W przypadku Korwin-Mikkego brak zaufania deklaruje aż 72,9 proc. ankietowanych.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 6-7 września na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1100 badanych.

ONET.PL