Bułgarzy wysłali samolot wojskowy do remontu na Białoruś

Bułgarskie Su-25

Bułgarskie Siły Powietrzne rozpoczęły procedurę wysyłania na Białoruś swoich samolotów Su-25. Poradzieckie maszyny zostaną wyremontowane właśnie w białoruskich zakładach lotniczych.

Jak napisała w we wtorek agencja Jane’s 360 pierwszy bułgarski samolot szturmowy trafił na Białoruś 28 sierpnia. Został przewieziony do białoruskich Baranowicz na pokładzie transportowca Ił-76. To właśnie Lotnicze Zakłady Remontowe nr 558 znajdujące się w tym mieście mają zająć się doprowadeniem bułgarskiego samolotu do stanu używalności.

To początek realizacji szerszego kontraktu. 28 listopada zeszłego roku bułgarskie Ministerstwo Obrony podpisało z Białorusinami umowę na remont sześciu jednomiejscowych Su-25K i dwóch dwumiejscowych Su-25UBK. Remont ma zagwaratnować, że wyeksploatowane maszyny przesłużą kolejne lata ale zakłada też rozbudowę ich uzbrojenia. Koszt remontu to 48 milionów dolarów.

Buałgaria ma na tyle poważne problemy z wyeksploatowaniem swoich samolotów wojskowych, że została objęta misją ochrony przestrzeni powietrznej NATO podobnie jak państwa bałtyckie.

Tak jak w przypadku Su-25 także podstawowe samoloty przewagi powietrznej jakimi są w bułgarskim lotnictwie MiG-24 były na tyle wyeksploatowane, że władze w Sofii musiały zainwestować w zdolności bojowe.

JANES.COM/KRESY.PL

Więcej postów