Sieć fejkowych kont na Twitterze, powiązanych z rzecznikiem prasowym i wysokimi rangą oficerami Żandarmerii Wojskowej, prowadziła zmasowany hejt przeciwko ofiarom mobbingu i molestowania w tej instytucji. Hejterzy ujawniali m.in. wrażliwe dane medyczne oraz niejawne informacje z toczących się śledztw. Sprawą zajmują się dwie prokuratury i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Kampania nienawiści ruszyła pod koniec 2017 r., kiedy Onet rozpoczął publikację serii materiałów dotyczących mobbingu i molestowania seksualnego w Żandarmerii Wojskowej. Centralną postacią tej historii jest hejterka obsługująca kilka anonimowych kont. Ujawniła się innej internautce, która z kolei skontaktowała się z jedną z ofiar molestowania. Ofiarami hejtu padły osoby, które postanowiły ujawnić to, co dzieje się w jednostkach żandarmerii. Wszystkie były bohaterami naszych reportaży:
Żołnierka Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej kpr. Karolina Marchlewska, która po zgłoszeniu do ministra obrony faktu molestowania przez przełożonego ppłk. Tomasza S., została wyrzucona z wojska;
Ppor. Maria, która padła ofiarą miłosnych zapędów szefa krakowskiego oddziału żandarmerii. Po zgłoszeniu sprawy przełożonym została poddana mobbingowi i zwolniona ze służby. Po publikacji Onetu stanowisko stracił dowódca krakowskiej ŻW, płk Sebastian Kalisz;
Były wiceszef wydziału wewnętrznego ŻW mjr Robert Pankowski, który po ujawnieniu wielu nieprawidłowości wewnątrz formacji został z niej wyrzucony. Kiedy zgłosił się do nas, żandarmeria zaczęła oskarżać go o niepoczytalność.
Potem pomiędzy Żandarmerią Wojskową a bohaterami tekstów Onetu rozpoczęła się batalia sądowa. Do różnych sądów i prokuratur w całym kraju od obu stron sporu wpłynęły dziesiątki zawiadomień. Oficerowie ŻW twierdzą, że są pomawiani. Podpierają się wynikami wewnętrznych dochodzeń, które nie wykazywały, by do jakichkolwiek nadużyć doszło.
Z drugiej strony osoby, które czują się pokrzywdzone, domagają się śledztw. Większość z nich nadal jest w toku.
Niektóre sprawy, zwłaszcza te, które rozpatruje cywilny wymiar sprawiedliwości, doczekały się jednak finału. Niedawno sąd cywilny skazał płk. Sebastiana Kalisza za nielegalną inwigilację oficera policji, prywatnie męża ppor. Marii.
Fala hejtu na Twitterze na bohaterów tekstów Onetu
Równolegle z bataliami sądowymi na bohaterów tekstów Onetu o Żandarmerii Wojskowej wylała się fala hejtu na Twitterze.
Pierwsze materiały Onet opublikował w październiku i listopadzie 2017 r., a już 5 grudnia powstało pierwsze fejkowe konto na Twitterze, Maurycy QQ @NoGothFather. W kolejnych miesiącach pojawiło się w sumie 30 fejkowych kont, z których 11 obserwował płk Kalisz, a pięć – rzecznik prasowy ŻW ppłk Artur Karpienko. Wynika to z materiałów złożonych przez byłych żołnierzy ŻW w prokuraturach.
Osoba kryjąca się za anonimowym kontem Katarzyna Wysocka @katelncorrupta pisała: „A no, wojna. praktycznie od grudnia toczy się wojna na TT w sprawie tego molestowania”. [Zachowujemy pisownię oryginalną w cytowanych wpisach – red.].
Hejterzy zabrali się za atakowanie poszkodowanych żołnierek. Ataki szły w trzech kierunkach.
Ulubionym narzędziem hejterów było zarzucanie żołnierkom rozwiązłości seksualnej. Maurycy QQ @NoGothFather: „Proponowała siostrze trójkącik ze swoim szefem w poprzednim miejscu pracy”. AgnesMasterofDisaster @AgaZabijaka: „panna (…) przeleciała cały wydział kryminalny”. Jacek Kowalik @jacek_gregss33: „Popytajcie jej byłych »partnerów« to będziecie mieli szerszy obraz”. Jacek Kowalik @jacek_gregss33: „Kur…a, żeby Marchlewska miała świadomość, że trzeba być przyzwoitą (…)”.
Osoby kryjące się za anonimowymi kontami twierdziły, że poszkodowane żołnierki zwróciły się przeciwko przełożonym z osobistych pobudek. Angelika Waleczna @merida8waleczna: „Panienka kapralowa oskarżyła swojego dowódcę o molesting, bo miała z nim kosę”.
W końcu hejterzy pomawiali kobiety o nieuprawnione korzystanie z publicznych pieniędzy. Kama Wierzbicka @WierzbickaKama: „Za pieniądze podatników baluje na Kanarach (…)”.
Osoby ukrywające się za anonimowymi kontami nie tylko szkalowały bohaterów tekstów Onetu, ale też podawały bardzo precyzyjne, zwykle niejawne informacje z toczących się śledztw, do których dostęp miało bardzo ograniczone grono wysokich rangą oficerów ŻW i prokuratorów.
„Emi” z żandarmerii
Okazuje się, że mechanizm działania farmy trolli w ŻW był bardzo podobn do tego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Centralną postacią tej historii jest hejterka obsługująca kilka anonimowych kont, m.in. Katarzyna Wysocka, Faith Salander, Maurycy QQ, Alpejska Różyczka czy AgnesMasterofDisaster.
Wiemy, że to ona za nimi stoi, ponieważ z tych kont wysyłała prywatne wiadomości do innej internautki, którą nazwiemy Zofią (Zofia chce pozostać anonimowa. Wiemy, kim jest).
Tożsamość hejterki jest nam również znana – z zawiadomień, jakie zostały wysłane do prokuratury i służb. Dodatkowo hejterka kontaktowała się z nami. Dzień przed umówionym spotkaniem odwołała je, twierdząc, „że została ostrzeżona”. Nie chciała jednak powiedzieć przez kogo.
Hejterka zaczęła korespondować z Zofią w 2018 r. – Nie angażowałam się w dyskusje na Twitterze, ale czasem coś komentowałam. Ta pani zainteresowała się mną, bo myślała, że jestem przyjaciółką jednego z prawicowych komentatorów. Najpierw napisała do mnie z jednego konta, potem z zupełnie innego – opowiada Zofia i dodaje, że w trakcie korespondencji hejterka wyjaśniła jej, że obsługuje sieć anonimowych kont, które założyła razem z wysokimi rangą oficerami Żandarmerii Wojskowej, by szkalować bohaterki tekstów Onetu o mobbingu i molestowaniu w tej formacji. Na dowód wysłała jej screeny wiadomości, i opisywała, który z oficerów żandarmerii akurat je zamieszczał.
Z czasem hejterka zaczęła coraz bardziej otwierać się przed Zofią. Na internetowym czacie napisała jej, że jest byłą studentką w Akademii Obrony Narodowej (AON), gdzie jednym z jej wykładowców był wiceszef ŻW gen. Robert Jędrychowski. Z tego, co pisała, wynikało, że nawiązali prywatne relacje.
Zwierzyła się też Zofii, że na AON podjęła współpracę ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i donosiła na swoich wykładowców. To nie przyczyniło się jednak do rozwoju jej kariery.
Napisała Zofii, że po studiach aplikowała do pracy w CBA i w ŻW. Nie została jednak przyjęta, ponieważ kontrwywiad wojskowy wydał jej negatywną opinię. Żaliła się, że była wręcz prześladowana przez tę służbę, i że poskarżyła się na to do premier Beaty Szydło. Na dowód wysłała Zofii odpowiedź, którą dostała z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W piśmie z 21 listopada 2017 r., w którego posiadaniu jest Onet, Kancelaria Premiera odpowiedziała jej, że „w następstwie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego nie potwierdzono, aby kadra Służby Kontrwywiadu Wojskowego podejmowała wobec Pani osoby działania niezgodne z obowiązującymi przepisami”.
Kiedy zawodowe plany kobiety legły w gruzach, nawiązała współpracę z branżową prasą wojskową. Pisała do Zofii, że najczęściej pracuje z domu i jest „taką dziennikarką z przypadku, ale z czegoś żyć trzeba”. Dodała, że choć konto założyła już w 2012 r., to „na TT wlazłam kiedy zaczęła być chryja z ŻW, czyli koło grudnia 2017 i powiem szczerze wciągnęła mnie zabawa (…)”.
Z korespondencji kobiet wynika, że hejterka chciałaby zostać zatrudniona w Żandarmerii Wojskowej lub w CBA. Liczy na to, że pomagając ŻW w rozkręceniu kampanii na Twitterze, zyska uznanie przyszłych pracodawców, mimo wcześniejszej odmowy.
„Główne skrzypce gra RJ”
W połowie 2018 r. liczba oszczerstw na Twitterze nasiliła się, co mogło mieć związek z kolejnymi publikacjami Onetu na temat ŻW, a zwłaszcza decyzją prokuratora wojskowego o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie nieprawidłowości w krakowskim oddziale tej formacji. Płk Kalisz na Twitterze napisał, że został „prawomocnie oczyszczony z zarzutów”, choć żaden prokurator mu wówczas ich nie postawił.
Byli żołnierze żandarmerii, kpr. Marchlewska, ppor. Maria i mjr Pankowski, którzy ujawnili nieprawidłowości, mobbing i molestowanie w ŻW, próbowali ustalić, kto chowa się za szkalującymi ich anonimowymi kontami. Nie było to jednak łatwe.
Przełom nastąpił pod koniec lutego 2019 r. Wtedy z kpr. Marchlewską skontaktowała się Zofia. Napisała, że od wielu miesięcy prowadzi korespondencję z hejtującą kapral osobą, kryjącą się pod kilkoma fejkowymi kontami. Zaczęły działać razem. Zofia wysłała kpr. Marchlewskiej kilka tysięcy screenów wcześniejszej korespondencji z hejterką. A kpr. Marchlewska zaczęła podpowiadać Zofii, o co ją pytać. Jednak to te wcześniejsze screeny okazały się najważniejsze.
Niczego nieświadoma hejterka, przekonana, że koresponduje z dobrą znajomą, wymieniała nazwiska wysokich rangą oficerów ŻW, którzy współpracowali z nią na Twitterze. Z korespondencji wynika, że najważniejszą osobą stojącą za fabryką trolli w żandarmerii był zastępca komendanta, generał Robert Jędrychowski. AgnesMasterofDisaster: „Główne skrzypce gra RJ , a SK tylko słucha grzecznie. Poza tym Kalisz przed 22 chodzi spać. A RJ potrafi do 2 w nocy siedzieć”. [wg hejterki RJ to gen. Robert Jędrychowski, a SK to płk Sebastian Kalisz – red.].
Hejterka znała i opisywała szczegóły z życia prywatnego i zawodowego gen. Jędrychowskiego. Wiedziała, gdzie mieszka, jakie są jego relacje z żoną, dziećmi i współpracownikami. Potwierdziliśmy niektóre z tych informacji w rozmowach ze znajomymi generała.
Hejterka wiedziała też, że generał zna z czasów studenckich prezydenta Andrzeja Dudę oraz że ma dobre relacje z byłym dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. Jarosławem Kraszewskim. Pisała, że gen. Jędrychowski ubiegał się o stanowisko szefa SKW. Onet w kilku niezależnych źródłach potwierdził te informacje.
„Z poczty generała coś fajnego ściągnęłam…”
W listopadzie 2018 r. hejterka napisała do Zofii, że udało jej się złamać hasło do prywatnej skrzynki gen. Jędrychowskiego.
Hejterka: „Wiesz co właśnie zrobiłam?”
Zofia: „Mów”
Hejterka: „Włamałam się na pocztę pana generała (…) Wlazłam o 2 w nocy, zeszłam o 6 rano”
Zofia: „Warto było?”
W odpowiedzi hejterka opisywała prywatne, rodzinne sprawy generała, o których dowiedziała się z jego poczty. Chwaliła się też: „Tak, czy siak odkryłam korespondencję z Kraszewskim i jestem pewna, że mailuje z PAD tyle że z innego maila” [PAD to Prezydent Andrzej Duda – red.].
Hejterka była z siebie dumna i na dowód tego, że faktycznie włamała się na konto, wysłała Zofii na czacie kilka e-maili i zdjęć, które miała ściągnąć z poczty generała. Żeby się jeszcze bardziej uwiarygodnić, wysłała Zofii dokumentację medyczną majora Roberta Pankowskiego. Hejterka: „czekaj… z poczty pana generała też coś fajnego ściągnęłam (…)” i załączyła skan dokumentu opinii sądowo-psychiatrycznej mjr. Pankowskiego. Dokument opatrzony pieczątką i podpisem prokuratora wojskowego z Lublina Michała Jakubczyka, który zajmuje się kilkoma opisanymi przez Onet sprawami, wpłynął do prokuratury 20 lipca 2018 roku. Onet jest w jego posiadaniu.
To niejedyny oficjalny dokument, który ściągnęła z poczty generała.
Hejterka: „Chcesz pismo od amnesty do MON? Czy Ci odpuścić?”
Zofia: „Dawaj”.
Hejterka wysłała więc skan pisma Amnesty International do Ministerstwa Obrony Narodowej. Międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka zajęła się sprawą molestowania seksualnego i mobbingu kobiet w żandarmerii po serii tekstów Onetu. Przedstawiciele Amnesty spotkali się z ich bohaterami, po czym wysłali pytania w tej sprawie do resortu obrony. Z pieczątek na ujawnionym w korespondencji hejterki dokumencie wynika, że pismo wpłynęło do MON w październiku 2018 r.
MON przyznaje, że dostało takie pismo. Zapytaliśmy, kto personalnie był w jego posiadaniu. Biuro prasowe MON odpowiedziało jedynie: „Zgodnie z kompetencjami zostało ono przesłane do Komendy Głównej ŻW. Po otrzymaniu odpowiedzi z KGŻW i departamentów MON Biuro Ministra udzieliło wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie pytania Amnesty International”.
Pytany o włamanie na prywatną pocztę gen. Jędrychowskiego, rzecznik prasowy Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko odpisał nam, że nie potwierdza tych informacji.
Z kolei gen. Janusz Nosek, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wyjaśnia: – Jeśli to było prywatne konto generała, to żandarmeria nie ma narzędzi, by sprawdzić, czy ktoś się na nie włamał. Co innego, gdyby włamanie nastąpiło na koncie służbowym. Wówczas mogliby ustalić, czy takie zdarzenie miało miejsce.
Ppłk Karpienko zaprzecza też, aby gen. Jędrychowski posiadał dokumentację medyczną majora Pankowskiego oraz przechowywał w skrzynce pocztowej pismo Amnesty International. Dodał jednak, że jeśli ktoś rzeczywiście by się włamał na pocztę generała, to doszłoby do naruszenia prawa. Dlatego poprosił dziennikarzy Onetu, aby wysłali do ŻW e-maile, zdjęcia i dokumenty, którymi posługuje się internetowa hejterka, a które miałyby pochodzić ze zhakowanej prywatnej skrzynki gen. Jędrychowskiego.
Tymczasem wszystkie te materiały zostały już oficjalnie przekazane przez bohaterów naszych tekstów – byłych żołnierzy ŻW – do prokuratury, SKW, ABW, premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Z naszych informacji wynika, że dwie prokuratury już się tym zajmują.
Śledztwo dotyczące hejterów z Twittera prowadzi m.in. Prokuratura Okręgowa Warszawa- Praga. – Zawiadomienie w tej sprawie złożyłam pod koniec maja. Przez ponad trzy miesiące nikt z prokuratury się ze mną nie kontaktował – powiedziała nam kpr. Marchlewska. Po wysłaniu przez Onet pytań w tej sprawie do prokuratury, do żołnierki zadzwonił prokurator i wezwał ją na przesłuchanie.
W maju żołnierki dostały też pisma od Rzecznika Praw Obywatelskich, informujące je, że postanowił on podjąć sprawę.
„Generał rozdziela dyżury na Twitterze”
Ze złożonej do organów ścigania dokumentacji dowiadujemy się, jak działała farma trolli w ŻW. Według hejterki, oprócz gen. Jędrychowskiego i płk. Kalisza, szkalujące bohaterów tekstów Onetu konta na Twitterze miał też prowadzić rzecznik prasowy ŻW ppłk Artur Karpienko.
Hejterka: „RJ wysyła Kalisza na profil sylwiana [konto @KrawiecSylwin obserwujące się nawzajem na Twitterze z kontem płk. Kalisza – red.], a w wyjątkowych sytuacjach Karpienkę”.
Później trochę rozżalona: „może to kwestia tego, że (…) RJ zostawił mnie 4 lata temu bez słowa, że przestał mi odpisywać więc teraz rozdziela dyżury między SK i Karpienko, jak sam nie może być na tt”.
Hejterka narzeka też: „odwaliłam masę roboty, którą powinien robić rzecznik ŻW przy takich akcjach”.
Zofia: „Dbanie o wizerunek leży w jego kompetencjach”
Hejterka: „Dlatego RJ podłączył pod profil Karpienko, żeby dzięki mnie był na bieżąco i słuchał moich wskazówek (…) ŻW mi stawia skrzynkę wódki”.
Wymieniona trójka to niejedyni wysocy oficerowie ŻW, którzy według hejterki udzielali się na Twitterze. Kolejny z nich to komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej płk Hubert Iwoła, który w wyniku afery z molestowaniem zwolnił kpr. Marchlewską z pracy. W lutym 2019 r. na Twitterze powstało konto Hubi @Hubi90451175Euzebio, które atakowało dziennikarzy Onetu, piszących o sprawie Marchlewskiej. Stojąca za nim osoba rozmawiała też z innymi hejterskimi kontami.
Konto o bardzo podobnej nazwie „Hubert Euzebio Iw” istnieje na Facebooku i należy do płk. Huberta Iwoły. „mówiłam palantom, żeby komendant mazowieckiego oddziału nie używał ksywy euzebio który ma na facebooku” – oburzała się AgnesMasterofDisaster w korespondencji z Zofią, przewidując, że za ujawnienie się może stracić stanowisko. Płk Iwoła wciąż jest komendantem Mazowieckiego Oddziału ŻW.
Zapytaliśmy Żandarmerię Wojskową, czy gen. Jędrychowski, płk Kalisz, płk Iwoła i ppłk Karpienko pisali z anonimowych kont. Rzecznik odpowiedział, że „jedynym kontem na portalu Twitter, przy pomocy którego Żandarmeria Wojskowa komunikuje się, jest konto Rzecznika Prasowego Żandarmerii Wojskowej”. Dodał, że „wiązanie Żandarmerii Wojskowej z jakimikolwiek kontami działającymi na Twitterze jest nieuprawnione”.
Wyciekają informacje ze śledztw
Jak wynika z analizy hejterskich kont, zwykle uaktywniały się one po publikacjach Onetu lub gdy organy ścigania, prowadzące sprawy molestowania i mobbingu w żandarmerii, finalizowały ważne czynności procesowe.
Na przykład, tego samego dnia, kiedy kpr. Marchlewska odmówiła poddania się badaniu psychologicznemu w wojskowej instytucji, obawiając się z jej strony manipulacji, konto Alpejska Różyczka @ARozyczka ujawniło tę informację na Twitterze.
Natomiast kiedy oskarżony o molestowanie kpr. Marchlewskiej jej były przełożony ppłk. Tomasz S. poddał się badaniom wariografem, informację tę ujawniło konto AgnesMasterOfDisaster @AgaZabijaka dodając, że „przeszedł go śpiewająco”. Informację natychmiast podchwyciły inne fejkowe konta: „Chłop, który został oskarżony o ten molesting przeszedł śpiewająco wariograf, który potwierdził, że nie kłamie mówiąc, że baby nie tknął” – napisało konto Maurycy QQ @NoGothFather. W rzeczywistości – jak ustalili dziennikarze Onetu – ppłk Tomasz S. przyszedł na owo badanie po zażyciu środków psychotropowych mogących zniekształcić jego wyniki, więc uznano je za niebyłe.
Kolejną informację z niejawnego śledztwa w sprawie kpr. Marchlewskiej ujawniło konto Angelica Wkurzająca @angelicatoznow: „Trochę faktów teraz: wulgarne smsy były od jej dobrego znajomego (…) Marka Rz.” Chodzi o obsceniczne SMS-y, jakie kpr. Marchlewska otrzymywała z nieznanego numeru w czasie służby w Żandarmerii Wojskowej, jak ten: „Moja Najjaśniejsza Pani, będę wiernym psem, moja buzia niech służy Ci za toaletę. Czy mogę zadzwonić?”.
Podczas przesłuchania w prokuraturze do autorstwa SMS-ów faktycznie przyznał się chor. Marek Rz., pracownik Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Tyle że wbrew podawanym przez konto informacjom, nie był dobrym znajomym kpr. Marchlewskiej. – Marka Rz. spotkałam przypadkowo, kiedy kolega zaprosił mnie na zwiedzanie sali pamięci w Centrum Weterana. Rozmawialiśmy wtedy może przez 10 minut, ot i cała znajomość – powiedziała nam kpr. Marchlewska.
„A wiesz, na czym myk polega?”
We wpisie na czacie hejterka poinformowała Zofię, że wojskowa prokuratura z rozmysłem opóźniała udostępnienie Karolinie Marchlewskiej akt jej sprawy: „a wiesz na czym myk polega? / Marchlewska nie ma dostępu do akt / więc ona nawet nie ma bladego pojęcia co tam się znajduje / dostęp do akt dostanie albo na krótko przed umorzeniem, albo zaraz po umorzeniu”.
Rzeczywiście kpr. Marchlewska, mimo że jako poszkodowana powinna otrzymać dostęp do akt w swojej sprawie, zapoznała się z nimi z niemal półtorarocznym opóźnieniem – w kwietniu 2019 r. – Nie byłam więc w stanie skutecznie działać w swojej sprawie. Na tym polegał ten ich „myk” – skomentowała kpr. Marchlewska.
Hejterka z konta AgnesMasterofDisaster napisała do Zofii: „Kalisz powoła na świadków w procesie karnym i cywilnym poseł Wielichowską i Siemoniaka przeciw ppor. Marii” (…) „RJ prosił dziś żebym znalazła im filmik jak poseł Wielichowska mówi, że z Siemoniakiem spotkali się z poszkodowanymi kobietami i rozmawiali jak molestują w ŻW”.
Rzeczywiście do takiego spotkania byłego ministra obrony, posła Tomasza Siemoniaka oraz posłanki Moniki Wielichowskiej z byłymi żołnierkami ŻW doszło w Krakowie w 2018 r. Politycy zainteresowali się sprawami molestowania i mobbingu w Żandarmerii Wojskowej zaraz po tym, jak Onet je upublicznił. Złożyli też kilka interpelacji, zwołali posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej i zorganizowali konferencję na temat służby kobiet w armii, na którą zaprosili kpr. Marchlewską i ppor. Marię.
– Niedawno z pisma sądowego dowiedziałam się, że płk Kalisz oskarżył mnie o to, że zgłaszając mobbing i molestowanie wyższemu przełożonemu, zniesławiłam go. Na świadków rzeczywiście powołał polityków wymienianych przez hejterkę – powiedziała nam ppor. Maria.
Anonimowe konta przedstawiały także informacje o zebranych przez prokuraturę w Krakowie dowodach przedłożonych przez płk. Kalisza przeciwko ppor. Marii.
We wpisach pojawia się m.in. kwestia nielegalnego pobrania z NFZ przez Oddział ŻW w Krakowie jej danych medycznych.
Konta ujawniły też precyzyjne informacje – do których dostęp mają tylko ŻW i prokuratura wojskowa – dotyczące szczegółowych zadań ppor. Marii, kiedy służyła w Wydziale Kryminalnym ŻW w Krakowie. Anonimy pisały również o prowadzonych przez nią sprawach oraz wysokościach nagród, jakie otrzymywała.
Stos i szubienica
Co na to nadzorujące żandarmerię Ministerstwo Obrony Narodowej?
„MON nie ma uprawnień do kontrolowania użytkowników portalu Twitter, zwłaszcza anonimowych. Nie ma również wpływu na umieszczane na portalu treści, opinie, komentarze i wpisy użytkowników” – odpisało nam biuro prasowe resortu.
– Obawiam się, że wiele osób z instytucji publicznych, podobnie jak te z Ministerstwa Sprawiedliwości, posługiwało się tego typu narzędziami w sieci przeciw grupom czy osobom, które uważały za wrogie – ocenia w rozmowie z Onetem gen. Janusz Nosek, były szef SKW. – Jest to jednak naruszenie co najmniej etyki zawodowej funkcjonariuszy publicznych i świadczy jak najgorzej o osobach, które wchodzą w relacje z anonimowymi hejterami.
Kiedy wiosną tego roku bohaterowie tekstów Onetu zgłosili sprawę do organów ścigania i poinformowali o wszystkim ABW oraz SKW, niektóre konta zniknęły z Twittera. Inne wciąż są, ale nieaktywne.
Zofia otrzymuje pogróżki z innych kont w tym serwisie. Jedno z nich wysłało jej zdjęcia stosu i szubienicy.
MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator KAROL KOPCZYK mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r .BŁASZCZAK lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )? Dlaczego do dnia dzisiejszego nie udzielił odpowiedzi autorom petycji.