Polityk PiS straszy martwymi rybami w Płocku. Dwukrotnie złapano go na kłamstwie

Prawica od kilku dni zalewa internet fałszywymi rewelacjami dotyczącymi skażenia Wisły. Chcą dopiec włodarzom Warszawy, a tak naprawdę powodują panikę wśród mieszkańców. Fake newsy szerzy m.in. niedoszły radny PiS z Płocka, Krzysztof Gorzkowski.

„Czy ekolodzy są na wakacjach, bo Polska w potrzebie, a ekologów jak nie ma, tak nie ma. Wisła jest w Płocku nie do poznania, ryby już pływają do góry brzuszkami” – napisał na Twitterze. I wrzucił „dowód”, czyli zdjęcie z martwymi rybami.

Gorzkowski w opisie profilu ma napisane „Patriota, Katolik. Prawo i Sprawiedliwość”. Problem w tym, że polityk postąpił nie po chrześcijańsku. Skłamał, bo zdjęcie pochodzi z 2016 r. z Połańca, a nie Płocka.

Mało tego. Fake newsa podchwycił portal wpolityce.pl w artykule „‚Zobaczcie co zaczyna się dziać’, ‚Wisła nie do poznania”. Śnięte ryby w Płocku, powiatowy lekarz weterynarii ostrzega”.

Działacz PiS nie dał za wygraną. Kiedy wytknięto mu kłamstwo, wrzucił inne zdjęcie ze śniętymi rybami. Ponoć zrobił je własnoręcznie tego samego dnia. Musiałby skorzystać z wehikułu czasu, bo fotografia pochodzi z 2010 roku. Krzysztof Gorzkowski chyba nie wiem, że źródła zdjęć można łatwo znaleźć w wyszukiwarce grafiki Google.

Krzysztof Gorzkowski zasłynął kilka tygodni wpisem. Później usunął konto i założył nowe, ale jego post został zachowany. Dotyczył niedawnego Marszu Równości. Apelował do mieszkańców o blokadę imprezy i argumentował to w homofobiczny sposób.

Podobnych fake newsów dotyczących katastrofy ekologicznej przez awarię oczyszczalni „Czajka” było wiele. Jednym z najbardziej perfidnych była manipulacja TVP Info w postaci brudnej wody w Śródmieściu Warszawy. Tyle tylko, że Wisła płynie z dołu do góry – patrząc na mapę. Tymczasem zrzut ścieków był na północy, a ujęcie jest na południu miasta. Poza tym Krzysztof Gorzkowski nie pierwszy sprzedał fake newsy o skażeniu Wisły w Płocku – wcześniej nieprawdziwe informacje również podało TVP Info.

BARTOSZ GODZIŃSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*