Agata Duda ma swoje mroczne sekrety. 10 faktów z jej życia, o których wolałaby, żeby nikt nie wiedział

Agata Duda sekrety

Odkąd Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, jego małżonka zachwyca wszystkich stylem i taktem. Jakie sekrety skrywa prywatne życie Agaty Dudy? Przedstawiamy rzeczy, których mogliście o niej nie wiedzieć.

Znany ojciec

Agata Duda przyszła na świat w Krakowie w 1972 r. Jej ojcem jest znany poeta, Julian Kornhauser. Tom poezji „Zabójstwo”, który wydał w 1973 r., był w tamtych czasach rozprowadzany poza zasięgiem cenzury. Służba Bezpieczeństwa bardzo utrudniała mu życie, blokując publikację jego utworów i nie dopuszczając do awansu na uczelni.

Spór w domu rodzinnym

W jednym z wywiadów brat Agaty, Jakub Kornhauser, zdradził, że w ich domu rodzinnym toczył się spór odnośnie przodków ojca.

-Gdy byłem mały, obowiązywały w domu dwie narracje – jedna, że rodzina taty jest żydowska, druga, że austriacka – wspomina. Choć nazwisko Kornhauser jest typowo austriackie, rodzina poety ma też korzenie żydowskie.

Oddzielne groby dziadków

Dziadkowie Agaty Dudy zostali pochowani oddzielnie z powodów religijnych. Ponieważ judaizm przekazuje się w linii żeńskiej, jej dziadek jako mąż katoliczki został pochowany w samotnym grobie na cmentarzu żydowskim w Gliwicach (powyżej), podczas gdy babcia spoczęła na katolickiej nekropolii.

Młodość pierwszej damy

Agata Duda uczęszczała do prestiżowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Chodziła do klasy ogólnej z rozszerzonym językiem niemieckim. Zdała maturę w 1991 r., po czym poszła na germanistykę na UJ.

Praca magisterska o kultowym pisarzu

Pracę magisterską poświęciła twórczości niemieckiego pisarza i reżysera Horsta Bienka, który tak jak jej ojciec pochodził z Gliwic.

Wieloletnia kariera

17 lat życia Agata Duda spędziła, ucząc niemieckiego w II LO im. Jana Sobieskiego w Krakowie (powyżej). Zapracowała na pozytywną opinię u uczniów, którzy doceniali jej zaangażowanie.

Brat jak ojciec

Sam brat pierwszej damy poszedł w ślady ojca i zajął się poezją jeszcze na studiach. W 2014 r. obronił też doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jakub Kornhauser zaistniał w mediach zwłaszcza w 2016 r., gdy niepochlebnie wypowiadał się o ówczesnych działaniach swojego szwagra, prezydenta Andrzeja Dudy. Przyznał wówczas, że jego zdaniem prezydent łamie Konstytucję i może stanąć za to przed Trybunałem Stanu.

Jak poznała męża

Agata poznała swojego przyszłego męża jeszcze jako nastolatka. Spotkała go na prywatce u znajomego.

Początki związku umaczane w maśle orzechowym

Andrzej Duda wspominał kiedyś, jak ruszył ze swoją wybranką w pierwszą spontaniczną podróż autostopem po Europie. Podobno nieustannie jedli wtedy… chleb z nutellą.

Kto szyje dla niej kreacje

Zastanawialiście się kiedyś, kto szyje dla pierwszej damy jej niesamowite kreacje? Pierwsza dama wspiera polskich projektantów. Od ponad roku współpracuje z Pawłem Kuzikiem, młodym projektantem z Łodzi, którego dorobek poznała za pośrednictwem córki. Pierwsza dama wysłała Kuzikowi swoje dokładne wymiary, by mógł dobrze dopasować kreacje.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Ale co robil jej dziadek zyd austriacki w czasie I wojny swiatowej i w czasie II wojny swiatowej;jak walczyl o Polske w 1918 i 1920, czy byl zydokomunista?
    Duda Agata uczyla niemieckiego, prace pisala o zydzie niemieckim wiec kim jest, podsunieta przez zydostwo babajaga, aby wykradal tajmenice naiwnego Dudy? W Talmudzie nie uwzglednia sie malzenstw z nie – zydami, wiec to malzenstwo baki Agaty jest watpliwe, gdzie brali slub dziadkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*