Amerykańska gazeta apeluje do Trumpa. „Należy odwołać wizytę w Polsce”

„The Washington Post” twierdzi, że prezydent Donald Trump nie powinien po raz kolejny odwiedzać Polski. Według amerykańskiego dziennika wizyta prezydenta może pogłębić podziały wśród Polaków, a także pogorszyć długofalowe relacje naszego kraju z USA i NATO.

We wstępie artykułu pt. „Kolejna wizyta, którą prezydent powinien odwołać” autorstwa Melissy Hooper i Dalibora Rohaca czytamy, że Polska jest cennym sojusznikiem USA. Autorzy tekstu przypominają, że Polacy i Amerykanie walczyli ramię w ramię podczas II wojny światowej, a także w Iraku czy w Afganistanie. Zdaniem dziennikarki, prezydenta USA i polski rząd łączą również wspólne poglądy.

„Jednym z problemów jest to, że Trump i kluczowe postacie w jego administracji czują pociąg do Polski z powodów ideologicznych. Podzielają poglądy polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość na temat restrykcyjnej polityki imigracyjnej, kwestii kulturowych, takich jak aborcja i prawa LGBTQ oraz sceptycyzm wobec Unii Europejskiej” – czytamy w dziale opinii „The Washington Post”.

Autorzy tekstu zwracają też uwagę, że wizyta Trumpa przypada na okres przedwyborczy. Czytamy również, że w Polsce „trwają walki o sporne kwestie kulturowe, w tym prawa LGBTQ, skandale związane z aborcją i wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim”. Zdaniem publicystów „The Washington Post”, w takiej sytuacji łatwo o dyplomatyczne potknięcie.

„Każde błędne posunięcie Trumpa – takie jak włączenie się w zaciekłe wojny kulturowe kraju lub udział w trwającej kampanii parlamentarnej – zamieni partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską i wyrządzi nieodwracalne szkody po zmianie rządu w Warszawie” – piszą Hooper i Rohac.

Wizyta Trumpa może również wpłynąć na relacje Polski z NATO. Według gazety, nasz kraj „odszedł od podstawowych wartości sojuszu”. Dziennikarze waszyngtońskiego dziennika ubolewają również nad stanem polskiego sądownictwa.

Melissa Hooper i Dalibor Rohac przypominają wizytę Trumpa w Warszawie z 2017 roku. Publicyści oceniają, że wówczas obecność prezydenta USA „zapewniła ochronę” polskiemu rządowi. Jednocześnie przypomina, że 6 dni po przyjeździe Trumpa wprowadzono szereg przepisów zmieniających funkcjonowanie polskich sądów.

„Nie ma powodu oczekiwać, że tym razem obecność Trumpa przyniesie cokolwiek poza pogłębieniem podziałów już istniejących w polskiej polityce i uwypukleniem najgorszych autorytarnych impulsów partii rządzącej. Ze względu na stan polskiej demokracji, NATO i amerykańsko-polskiego partnerstwa lepiej byłoby, aby prezydent został w domu w przyszłym tygodniu” – konkludują dziennikarze „The Washington Post”.

„THE WASHINGTON POST”

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*