Takiej afery dawno nie było. Dlaczego żydowskie roszczenia wobec Polski są bezzasadne?

Takiej afery dawno nie było. Aż 88 spośród stu amerykańskich senatorów zażądało nacisku na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu.

Wystosowali pismo do sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo o następującej treści: „Siedemdziesiąt cztery lata po zakończeniu drugiej wojny światowej, pozostali ocaleni z Holokaustu starzeją się i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość. Dlatego w marcu 2018 r. 59 senatorów USA wystosowało pismo do premiera Polski, wzywając do przyjęcia ustawodawstwa, które spełniałoby standardy Deklaracji terezińskiej, poprzez stworzenie procesu dochodzenia roszczeń prowadzonego w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny […] Polska nie wypełniła jeszcze obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu i innym osobom, których majątek został skonfiskowany […]”.

Na rewelacje zza oceanu błyskawicznie zareagowali polscy internauci, którzy nie kryją oburzenia zaistniałą sytuacją. Polish Media Issues na Twitterze przypomnieli, że „Polska podpisała traktat z USA, który w pełni rozwiązał ten problem. Niemcy podpisały traktat z Izraelem, który zrekompensował także straty polskich Żydów. Teraz Izrael chce, aby Polska, kraj, który nigdy nie otrzymał rekompensaty, po raz trzeci zrekompensowała te same straty”.

Chodzi bowiem o tzw. umowę indemnizacyjną, zawartą 16 lipca 1960 roku pomiędzy rządem PRL a USA. Zgodnie z nią, uregulowano kwestię roszczeń majątkowych instytucji i obywateli amerykańskich od Polski za mienie pozostawione i ocalałe na terenie ziem polskich po II wojnie światowej. Z umowy wynika, że Polska zapłaciła Stanom 40 mln dolarów amerykańskich w 20 ratach. Podobne układy zostały zawarte z innymi krajami, m. in. z Wielką Brytanią, Holandią, Kanadą czy Norwegią.

Na temat wypowiedział się także Marek Suski: „To my jesteśmy ofiarą drugiej wojny światowej. Jeżeli ktoś wysuwa roszczenia wojenne wobec Polski, to jest to zwykła bezczelność. o Niemcy powinni zapłacić nam za wojnę. Jeżeli Stany Zjednoczone chcą sprawiedliwości, to najpierw powinni wyegzekwować reparacje dla Polski. To my jesteśmy ofiarą, która nie otrzymała zadośćuczynienia” – powiedział w Polskim Radiu 24.

However, Poland signed a treaty with the USA which fully settled the issue. Germany signed a treaty with Israel which compensated the losses of Polish Jews too. Now, Israel wants Poland, a country which has never been compensated, to compensate the same losses for the 3rd time. pic.twitter.com/ETgFo51C14

— Polish Media Issues

TWITTER.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*