Krajowy Rejestr Długów pęka w szwach. Zaległości finansowe Polaków to grube miliardy złotych

Liczba dłużników w Polsce jest coraz większa, a ich zadłużenia coraz wyższe. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej podało nowe informacje o liczbie zadłużonych Polaków i wysokości ich długów. W ciągu zaledwie pięciu lat zadłużenie wzrosło aż o 182,5 proc.

W KRD widnieje 2,7 mln dłużników, a ich zaległości finansowe sięgają 54,7 mld zł – podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, cytowany przez rmf24.

Większość dłużników, bo 63 proc. stanowią mężczyźni. Są to najczęściej 30-40 latkowie z najmniejszych miejscowości.

Kwota niespłaconych pożyczek jest astronomiczna

Według danych Krajowego Rejestru Długów na początku roku mieliśmy aż 1,49 mld zł niespłaconych pożyczek. Ta kwota jest niemal trzy razy wyższa niż zadłużenie rodaków sprzed czterech lat. Co więcej, wynik obejmuje wyłącznie długi w firmach pożyczkowych, bez udziału banków.

Statystyczny Polak jest zadłużony w firmie pożyczkowej średnio na ok. 4 531 zł. Jeszcze 4 lata temu ta kwota wynosiła prawie połowę mniej, bo 2 451 zł. Czasy, w których Polacy korzystali z tzw. chwilówek, pożyczając np. 500 zł z krótkim terminem spłaty, to już przeszłość. Jak zauważają eksperci KRD, dziś rodacy zapożyczają się w firmach pożyczkowych na większe kwoty, sięgające nawet 15 tys. zł.

Dług publiczny Polski to ponad bilion złotych

Kwota zadłużenia Polski przekroczyła bilion złotych i wciąż rośnie. Jednak nie sama liczba jest najważniejsza, a fakt, że w którymś momencie te pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Ekonomiści są bezpośredni w tej sytuacji. Ostrzegają, że ukryty dług publiczny jest znacznie wyższy niż ten podany przez ministerstwo finansów.

INNPOLAND.PL