„Tarcza Sojuszu 2019” – przygotowania rozpoczęte

Tarcza Sojuszu 2019

Siły zbrojne Rosji i Białorusi kontynuują przygotowania do wielkich manewrów wojskowych pod kryptonimem „Tarcza Sojuszu 2019”.

W tym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli obu krajów, podczas której rosyjscy i białoruscy oficerowie przeprowadzili wspólne rozpoznanie poligonu i wstępne omówili przyszłe zadania, obszar rozmieszczenia wojsk oraz plan i zakres ćwiczeń.

W odróżnieniu od manewrów „Tarcza Sojuszu 2017”, przeprowadzonych głównie na terytorium Białorusi, tegoroczne ćwiczenia obejmą centralną część Rosji i odbędą się na poligonie Mulino.

Głównym celem manewrów „Tarcza Sojuszu 2019” będzie sprawdzenie gotowości wojsk i struktur dowodzenia, oraz zdobycie praktyki w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

Rosyjski Sztab Generalny poinformował, że w jesiennych manewrach „Tarcza Sojuszu 2019” ćwiczyć będzie ponad 12 tys. żołnierzy. Rosja wyśle na manewry 10 tys. żołnierzy i ponad 200 czołgów, 360 pojazdów opancerzonych, 190 dział, wyrzutni rakietowych i moździerzy, oraz ok. 55 samolotów i śmigłowców.

Plan ćwiczeń przewiduje w nich udział nowych rodzajów uzbrojenia. Pod czas manewrów zostaną przeprowadzone strzelania rakietowe z systemów „Polonez” i „Iskander-M”. W ćwiczeniach planuje się wykorzystać nowoczesne uzbrojenie: myśliwce 5. generacji Su-57, modernizowane bombowce Tu-160, uderzeniowe BSL, czołgi „Armata”, BWP „Kurganiec”, bojowe roboty „Platforma-M”.

Jak poinformowało ministerstwo obrony Rosji manewry odbędą się w pażdzierniku br. i mają być finałem serii dotychczasowych, tegorocznych, wspólnych ćwiczeń zgrywających siły zbrojne obu państw.

Ponieważ zadeklarowana liczba żołnierzy uczestniczących w manewrach jest mniejsza niż 13 tysięcy, kraje organizujące je nie mają, zgodnie z regulacjami OBWE, obowiązku zapraszania obserwatorów. Jednak według niektórych informacji, Rosja i Białoruś mają zamiar zaprosić obserwatorów oraz dziennikarzy do prawdziwego obserwowania ćwiczeń. Jest to działanie dobrowolne i świadczy o otwartości i transparentności manewrów „Tarcza Sojuszu 2019”.

MARCIN SZYMAŃSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*