Polka rządzi Grecją! Żona premiera ma polskie korzenie

Mówi się, że za każdym mężczyzną, który odniósł sukces, stoi kobieta. Za Kyriakosem Mitsotakisem (51 l.), liderem partii Nowa Demokracja, która właśnie wygrała wybory w Grecji, stoi Marewa Grabowski-Mitsotakis (52 l.).

Marewa urodziła się w Atenach, ale wśród przodków ma Polaków – jej dziadek pochodził z Warszawy. Kyriakosa poznała na studiach w USA. Pobrali się w 1997 r. i mają troje dzieci.

Marewa pracowała na wysokim stanowisku w Deu­tsche Banku, a teraz ma własną firmę odzieżową. Grecja usłyszała o niej przy okazji afery „Paradise Papers”. Jej nazwisko znalazło się na liście bogaczy, którzy ukrywają fortuny w rajach podatkowych.

Marewa nie będzie pierwszą Polką u boku szefa rządu Grecji. Jeorjos Papandreu (†80 l.), który trzykrotnie był premierem w latach 1944–1945, 1963 i 1964–1965, ożenił się z Zofią Mineyko, córką polskiego zesłańca.

Kyriakos Mitsotakis, przywódca centroprawicowej partii Nowa Demokracja, jest członkiem greckiej dynastii politycznej. Jego ojciec Konstantinos ­Mitsotakis (†98 l.) też był premierem.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*