W PiS wrze! Za kulisami toczą się wewnętrzne wojenki. Kto z kim się gryzie?

wojna w PiS

PiS ma za sobą kolejne wygrane wybory, kolejną rekonstrukcję rządu i kolejne wezwanie prezesa do zwarcia szeregów. Jarosław Kaczyński (70 l.) pilnuje, by w obozie Zjednoczonej Prawicy nie było atmosfery triumfalizmu, ale stara się też ograniczać wewnętrzne wojenki.

Prezes długie godziny spędza nad planami ataków, obrony i podejmowaniem decyzji, po który obóz w danym momencie sięgnąć. Choć nie ustrzegł się błędów i przegranych bitew, od trzech lat obozowisko mocno się wzmocniło. W topografii można się jednak pogubić. Opisujemy więc każdą z frakcji – kto z kim trzyma i przeciw komu.

  1. Zakonnicy

Lider: brak

Najważniejsi członkowie: Mariusz Błaszczak, Marek Kuchciński

Największy rywal: Frakcja Morawieckiego

Największy sojusznik: Frakcja Jojo

To najważniejsza i najbardziej doceniana przez prezesa grupa. Kto działał w Porozumieniu Centrum (pierwsza partia braci Kaczyńskich, na jej bazie powstał PiS), czyli był w „zakonie PC”, ten ma fory. Takim wybacza się więcej i daje się więcej. To najwierniejsi z wiernych. Frakcja nie ma swojego lidera, bo jest nim i zawsze będzie Jarosław Kaczyński. Największą „kosę” mają z frakcją obecnego premiera. Chyba dlatego, że „człowiek znikąd” zyskał taki dostęp do ucha prezesa.

  1. Ziobryści

Lider: Zbigniew Ziobro

Najważniejsi członkowie: Patryk Jaki, Beata Kempa

Największy rywal: Frakcja Morawieckiego

Największy sojusznik: Nauczycielki

Nie są grupą zbyt liczną, ale bardzo wpływową. Prezes kilka razy wspominał, że Solidarna Polska, czyli właśnie ziobryści, to kość z kości PiS. Ziobro ma wiernych sobie prokuratorów, umiejętnie korzysta z obdarowania go wpływem na dwie duże spółki Skarbu Państwa, czyli PZU i Pekao SA. Ostro rywalizuje z frakcją premiera.

3.Frakcja Jojo

Lider: Joachim Brudziński

Najważniejsi członkowie: Krzysztof Sobolewski, Paweł Szefernaker

Największy rywal: Frakcja Macierewicza

Największy sojusznik: Zakonnicy

Były szef MSWiA, z racji łysiny nazywany przez kolegów „Jojo”, przez lata był szefem partyjnych struktur PiS. Jego następcą na tym stanowisku został bliski mu Sobolewski. Brudziński ma duże poparcie w strukturach partyjnych. On i jego ludzie nigdy nie zrobili niczego wbrew woli prezesa. Gdy pojawiły się głosy, że frakcja się osłabi, bo Brudziński został europosłem, a Szefernaker nie objął MSWiA, „Jojo” został szefem sztabu PiS na jesienne wybory.

  1. Frakcja Morawieckiego

Lider: Mateusz Morawiecki

Najważniejsi członkowie: Jarosław Gowin, Piotr Gliński

Najwięksi rywale: Ziobryści i Nauczycielki

Największy sojusznik: Frakcja Jojo

Morawiecki wszedł do polityki jako solista i swoją frakcję dopiero buduje. Najpierw wszedł w alians z wicepremierem Jarosławem Gowinem i jego koalicyjnym Porozumieniem, które w PiS było traktowane jak ciało obce i zło konieczne. Potem dołączył do frakcji inny solista, wicepremier Piotr Gliński, który też walczył o dymisję Beaty Szydło i awans Morawieckiego na fotel premiera. Teraz premier próbuje poszerzać swoją frakcję o młodych posłów.

  1. Nauczycielki

Lider: Beata Szydło

Najważniejsi członkowie: Elżbieta Witek, Elżbieta Rafalska

Największy rywal: Frakcja Morawieckiego

Największy sojusznik: Ziobryści

To grupa złożona głównie z koleżanek byłej premier Beaty Szydło. Po ostatnich wyborach europejskich akcje tej ekipy mocno poszły w górę, a Beata Szydło znów marzy o najwyższych zaszczytach, może nawet prezydenturze za sześc lat? To ona załatwiła tekę szefa MSWiA Elżbiecie Witek. Na frakcję mówi się „nauczycielki”, bo dzięki kilku paniom z pedagogiczną przeszłością ich spotkania przypominają pogaduszki z pokoju nauczycielskiego.

  1. Frakcja Macierewicza

Lider: Antoni Macierewicz

Najważniejsi członkowie: Piotr Naimski, Anna Milczanowska

Największy rywal: Frakcja Morawieckiego

Największy sojusznik: Nauczycielki

Po dymisji lidera ze stanowiska szefa MON i zdjęciu ze sztandarów partyjnych sprawy wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej frakcja mocno podupadła. Najsilniejszy cios dostała jednak wtedy, gdy za kratki trafił Bartłomiej M., prawa ręka Macierewicza. On sam nadal jest wiceprezesem PiS i szefem piotrkowskich struktur partii, ale wierna jest mu tylko garstka posłów z tego okręgu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*