Popiera żądania homoseksualistów i aborcję. Kim jest Zuzana Caputova – przyszła prezydent Słowacji

Błyskotliwa kariera w polityce, jaką zrobiła na Słowacji w ciągu dwóch lat Zuzana Caputova, nie byłaby możliwa bez skoordynowanego działania różnych środowisk liberalnych – od kręgów politycznych po kościelne.

 Kampania prezydencka Caputovej trafiła do społeczeństwa zdegustowanego wiedzą o władzy państwowej, jaka wyszła na światło publiczne po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka w maju 2018 roku. Na fali protestów środowiska liberalne prowadziły w tym czasie szeroką walkę – o obsadę Sądu Konstytucyjnego i nowe prawa dla tzw. mniejszości seksualnych. W tej ostatniej kwestii Zuzana Caputova dała się poznać jako polityk liberalny, chcący wprowadzić jeszcze póki co chrześcijańską Słowację na drogę liberalizmu obyczajowego i poprawności politycznej.

 Kim jest zwyciężczyni pierwszej tury wyborów prezydenckich na Słowacji można poznać po wypowiedziach jej samej i grup ją popierających. Przy okazji błyskawicznej kariery Caputovej pojawiły się pytania o finansowanie jej kampanii politycznje i ścieżkę kariery, w którą zaangażował się nawet prezydent Andrej Kiska.

 Zwiększająca się popularność Zuzany Caputovej, zaniepokoiła hierarchów kościołów chrześcijańskich, a wewnątrz Kościoła Katolickiego doszlo do dyskursu między arcybiskupem Trnawy Jánem Oroschem a jego poprzednikiem Robertem Bezakiem, który od dawna popierał liberalny kierunek w Kościele Katolickim.

 2 lipca 2012 doszło do precedensowego usunięcia Bezáka przez papieża Benedykta XVI z zajmowanego urzędu w diecezji trnawskiej. Robert Bezak w I turze kampanii prezydenckiej popierał Zuzanę Caputovą, mimo że deklarowane przez nią poglądy stoją w sprzeczności z nauką Kościoła. Jest ona m.in. za utrzymaniem obecnie obowiązujących przepisów, pozwalających na zabijanie dzieci poczętych i nie popiera zmian przygotowanych przez prawicę i narodowców, które znacznie ograniczyłyby dopuszczalność aborcji. Jawnie opowiada się też za zrównaniem tzw. związków jednopłciowych z małżeństwami, włącznie z przyznaniem im praw do adopcji dzieci. Caputova używa w tej kwestii argumentu „dobra dziecka“ – według niej lepiej, aby było wychowywane przez parę homoseksulaną niż dom dziecka.

 Działalnośc społeczną Zuzana Caputova rozpoczęła w organizacjach pozarządowych, a za poprowadzenie akcji protestacyjnej zwolenników likiwdacji jednego z wysypisk śmieć otrzymała w 2016 toku Nagrodę Goldmanów. W kolejnym roku wstąpiła do pozaparlamentarnej partii Progresívne Slovensko, która nominowała ją jako kandydatkę w wyborach prezydenckich. Od tej chwili można zaobserwować kolejne działania środowisk liberalnych, które konsekwentnie budowały pozycję Zuzany Caputovej.

 Robert Mistrík, który ogłosił się niezależnym kandydatem na stanowisko prezydenta w listopadzie 2018 roku, a nawet zarejestrował się w komisji wyborczej, już w lutym 2019 roku rezygnuje z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie i ogłasza poparcie dla Zuzany Čaputovej. Do głosowania na nią nawoływali w kampanii zwolennicy i członkowie liberalnych partii: Sloboda a Solidarita (Wolność i Solidarność), Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO, Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości) i SPOLU – občianska demokracia (RAZEM – demokracja obywatelska).

 O liberalnym zapleczu Zuzany Caputovej świadczył też fakt poparcia jej przez obecnego prezydenta Andreja Kiskę, należącego do najsilniejszych obrońców kontrowersyjnego ministra spraw zagranicznych Słowacji, Miroslava Lajcaka, który za parcie do podpisania przez Republikę Słowacką i rząd Petera Pellegriniego paktu o imigracji ONZ miał być odwołany z stanowiska szefa MSZ. O Miroslavaie Lajcaku mówi się na Słowacji wprost jako o polityku będącym w bardzo dobrych relacjach z Georgem Sorosem. Już wiadomo, że kontynuatorką myśli Kiski i Lajcaka, jest Zuzana Caputova, nie dziwi więc fakt wspiernia jej przez polityków proliberalnych, kalkujących myśli Angeli Merkel czy Emmanuela Macrona.

 Jak pisze portal „Infovojna.sk”, powołując się na analizę Instytutu Polityki Narodowej, niezależnego od państwa ośrodka myśli, zastanawiające są deklaracje o niezależności kandydatki Zuzany Čaputovej przy strukturze finansowania jej wydatków kampanijnych. Według słowackiego IPN, z własnych środków Čaputova pokryła 0,5 proc. wydatków na promocję wyborczą, 18 proc. pochodziło od społeczeństwa, a pozostałe wydatki pokryto z innych źródeł, w tym z budżetu młodej i pozaparlamentarnej partii Progresivne Slovensko. Zuzana Caputova w ubiegłym roku rozwiodła się, z małżeństwa ma dwie córki, a jej nowy partner życiowy jest artystą.

AKTUALITY.SK

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Aborcja Powinna Być Jedynie Przeprowadzana za Zgodą Obojga Rodziców w żadnym przypadku za zgodą Jednego To równie Groźne Sprawy Boga Za Które Państwo Nie Powinno Brać Odpowiedzialności co do Homosksualistów nic do nich nie mam sami podejmują decyzje ale Dzieci bym im nigdy adoptować nie dał tego oni jak Ich Bóg nie przewidział w takim związku to najgroźniejsze związki nie posiadające stworzenie czyste brzydko mówiąc zcwelenie Boże

Komentowanie jest wyłączone.