SZOKUJĄCE słowa oficera USA o Wojsku Polskim: To amatorski obóz dziecięcy z atrapami broni

słowa oficera USA o Wojsku Polskim

Od 2 do 9 marca na poligonach w Niemczech (Grafenwoehr), Polsce (Toruń) i na Łotwie (Adazi) prowadzi się aktywna faza wielonarodowych manewrów Wojsk Lądowych USA w Europie DYNAMIC FRONT 19. W tych manewrach biorą udział około 3200 żołnierzy z 29 krajów, w tym z Gruzji i Ukrainy. DYNAMIC FRONT 19 to przede wszystkim ćwiczenia artylerzystów, którzy będą realizować zadania specjalne za pomocą 100 pojazdów artyleryjskich USA i partnerów.

Szczególną cechą tych manewrów jest nie tylko udział wyrzutni rakietowych USA HIMARS (o czym zawiadomił łotewski resort obronny), lecz również zaangażowanie w nich 1.Dywizjonu 147.Pułku artylerii Gwardii Narodowej USA (Południowa Dakota), który przybył w niemiecki Grafenwoehr na początku stycznia br. 

Start tych tegorocznych manewrów DYNAMIC FRONT 19 zaczął się od skandalu! Żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej kategorycznie odmówili udziału w ćwiczeniach w Polsce i postanowili odbywać swoją część manewrów na Łotwie. Amerykanie wyjaśniają swój wybór złą opinią o wspólnej pracy z polskimi żołnierzami u amerykańskich wojskowych z poprzednich edycji manewrów w Polsce – powiedział nam informator zbliżony do MON.

Jednocześnie na stronie medium.com znaleźliśmy wpis amerykańskiego porucznika Jessie Park, na temat tegorocznych manewrów a również poprzednich treningów w Polsce.

„Przyjeżdżamy na manewry po to, by ćwiczyć ważne dla zawodowych żołnierzy umiejętności, które będą niezbędne podczas realnego boju, chcemy nauczyć się czegoś nowego, a nie tylko przekazywać swoje doświadczenie. Lecz w Polsce to jest niemożliwe, ponieważ polscy żołnierze nie są fachowcami, Polskie wojsko podobne jest do obozu dziecięcego, harcerów z atrapami broni. Mają początkowe podejście do sztuki wojennej, mają złe przygotowanie zawodowe, rzadko trzymają w ręku realną broń, nawet wyglądają fatalnie – mundury są brudne i nie pasują na nich, żywienie żołnierzy na poligonach nie odpowiada normom itp. Współpracę utrudnia fakt że prawie 90 proc. żołnierzy polskich, w tym oficerzy nie znają języka angielskiego” – skarży się porucznik J.Park. Wskutek tego 1.Dywizjon 147.Pułku Artylerii Gwardii Narodowej  z Niemiec całkiem wyjechał na manewry do poligonu Adazi na Łotwie. 

Przykro, lecz taka jest cała prawda. Rok temu nasi partnerzy z NATO podczas manewrów Anakonda-18 już mówili coś w tym rodzaju:

„Niektórzy (polscy żołnierze – przyp. red. NDP) wyglądają jak świnie, a przygotowanie fizyczne mają takie że jak poszli na marsz to podobno później dwa dni nie mogli chodzić” – dzieli się swoją opinią o polskich kolegach sierżant Saulius Laisonas z Litwy .

„Pośmiewisko w NATO. Mundury im chociaż kupcie, żeby nie wyglądali jak zgraja partyzantów z byłej Jugosławii w latach 90” – kpi z Wojska Polskiego żołnierz o niemieckich oznakach rozpoznawczych.

Wstyd, panie Ministrze Obrony Narodowej. Czyli były dowódca 12. Brygady generał brygady Dariusz Górniak miał rację: „Wyszkolenie żołnierzy wojska polskiego na takim samym poziomie jak wyszkolenie tych samych żołnierzy podczas strzelania salwy honorowej na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Od razu widać, że jesteśmy światowym mocarstwem, ale w produkcji świń i jabłek”.

Lata mijają, nic się nie zmienia…

RAJMUND KUBIAK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

91 Komentarze

   • Bzdura mieszkam w miejscowości w której stacjonują amerykanie ,chodzą urani jak łachudry , na zorganizowanych zawodach sportowych , Polscy żołnierze roznieśli ich we wszystkich konkurencjach wytrzymałościowych ,biegowych ,siłowych itd

  • Bo między głoszonymi tutaj głupotami , a życiem , jest jeszcze coś , co nazywa się „zdrowym rozsądkiem ” !! A czego ciągle nam brak , bez względu na to , czy Antoni Smoleński naszymi hufcami „dowodzi” , czy podrzucił „armię misiewiczów ” Mariuszkowi , kolejnemu „tytanowi” Durnej Zmiany !!

  • Wojsko od lat jest „mafią”, której nie da sie ruszyć.I nie pisz „dojna zmiana” bo syf jest od lat a nie od wczoraj.Byłem w armii pare lat jako starszy szeregowy w 10 BK Panc w Świętoszowie i to co piszą w artykule sojusznicy to prawda.Wina leży po stronie starych komuszych nawyków i tego betonu postprl-owskiego.System szkolenia rodem z lat 70tych.Zołnierze są źle dowodzeni i traktowani przez BETON jak ścierwo.JEBAĆ mon

  • Wypociny jakiegoś sierżanciny . Niech dziennikarzyny przyjadą na Wędrzyn i zobaczą jak regularne amerykańskie wojsko radzi sobie na porannym bieganiu haha jak się grubaski przewracają . Jedzenie u nas zawsze było słabe ale to nie przeszkadzało dawać sobie radę w polu a nie się mazać . Ilu z nich zna Polski????

 1. Tu jest Polska nie USA-tam jest fikcja tu jest życie to że Macierewicz zrobił z wojska dno to inna sprawa-wojsko Polskie nigdy nie było i nie będzie szczytem bo to patologia

  • Co ty pieprzysz człowieku? Służysz w ogóle w WP? Dno to zrobił donek z ekipą w roku 2009 rozpieprzając służbę zasadniczą i zwalnijąc setki ludzi. To antek zniósł te chore 12 letnie kontrakty, zblokował caracale które pogrążyłyby nas finansowo i zaczął coś w końcu robić z tym burdelem

   • Oprócz sypnięcia kasą na podwyżki to nic nie zrobił – prawda jest taka że 1/3 zawodowych to za takie zaangażowanie i poziom wiedzy w normalnych firmach po pół roku szukałaby roboty

   • Zawodowy to owszem jesteś – funkcjonariusz PIS. Tylko oni są zdolni do wypisywania bredni zaprzeczających rzeczywistości. W wosku rządzą misiewicze i każdy to widzi. Armia jest bez doświadczonych dowódców i rozbrojona. Ślepy jesteś Człowieku z Zawodówki ?

   • Jestem żołnierzem zawodowym. Kontrakty 12 letnie były dobrym rozwiązaniem, problem był z przechodzeniem szeregowych do kolejnych korpusów, czy też z przenoszeniem ich do np. policji, straży granicznej itd.Wojsko potrzebuje młodych szeregowych. Teraz mamy 30-parolatków. Wojsko nie udźwignie emerytur dla żołnierzy, którzy w procesie szkolenia są zawsze biorcami a nie dawcami wiedzy. Co więcej zakres obowiązków i zadań szeregowego a kaprala, porucznika itd jest przepaścią. Antek zrobił to z powodów politycznych i populistycznych, nie dla poprawy stanu armii. Wojsko przez niego jest nadal słabo umundurowane i wyposażone. Co do sprawności fizycznej, to nie ma spójnego programu szkolenia tak naprawdę. Co więcej, poligony nie dorobiły się nawet miejsc, gdzie można poćwiczyć pod chmurka. Żywienie leży. Są to rozwiązania prosto z PRL. Co do angielskiego, cóż wystarczy, że na doradców do Afganistanu wysyłamy ludzi z zerową znajomością angielskiego. Po XX latach w NATO, znajomość języka nadal nie jest kryterium w promowaniu żołnierzy. Współpraca z amerykanami w jednostkach gdzie są, jest taka, że oni czują się tam obco. Smutne, ale prawdziwe.

    • Masz całkowitą rację,że są to rozwiązania prosto z PRL.A to co teraz mamy ,to także efekt trzydziestoletniego pozornego finansowania wojska.Formalnie sygnowane na wojsko są duże kwoty a fizycznie tych pieniędzy nie ma i nie będzie.Po drodze kasa znika w fundacjach zajmujących się zamówieniami,spółkach itp.gdzieś się rozpływają pieniądze ,które powinny trafić tam gdzie należy.Wiedzą o tym wszyscy ale nikt nic nie może z tym zrobić,bo tak naprawdę w wojsku nie było prawdziwej reformy a to co robiono ,można nazwać nie leczeniem, lecz pudrowaniem syfa.Tam panuje betonowy układ ,który od lat stwarza tylko pozory działania.Od lat dla kolejnych ministrów,nie ważne jest w czym chodzi żołnierz,co je,czym strzela.Jedną z ważniejszych spraw, to jest to, aby były kaplice i kapelani o wysokiej randze i jeszcze wyższych apanażach.Proponuje z tych kapelanów ,utworzyć batalion( a może dywizję?)i wysłać w rejon działań wojennych,na coś się w końcu przydadzą, w końcu to prawie wszyscy oficerowie i to z wysoką rangą.

  • WTF? TAKE EXTRA ENGLISH LESSONS, BECAUSE „USA OFFICER” COULD HAVE PROBLEM WITH UNDERSTANDING MEANING OF YOUR SPEECH.
   A PRYWATNIE TO CHÓJ CI W DUPE SPRZEDAWCZYKU.

 2. A Qurwa Amerykanie są tacy Zajebisci ?
  Dopiero na prawdziwej wojnie wszystko wychodzi.
  Wojsko,to nie tylko ładne mundury i świecące karabiny. Wojsko to pot i próba samooceny i wytrzymałości A do tego trzeba niestety się ubrudzic i zmęczyć.

  • No to właśnie przywołany w artykule sierżant Laisonas z Litwy o wytrzymałości polskich żołnierzy też się nie wypowiadał zbyt pozytywnie. Choć jeśli, jak twierdzisz, trzeba się zmęczyć, to może właśnie o to chodzi, że to dobrze, że nasi męczą się o wiele wcześniej niż inni. 😉

  • Jakoś go pot nie oblewał gdy Klich z Tuskiem niszczyli Polską Armię i ograniczali jej liczebność do takiej że cała armia mogła by zmieścić się na Stadionie Narodowym . Wtedy nie protestował bo generałów siedzących w okazałych gabinetach mieliśmy na pęczki . Niedługo było by ich więcej niż żołnierzy w linii.

  • Przeciez na stan naszej armii pracowali wszyscy jeszcze przed Maciarewiczem:rozrzucali na lewo i prawo pieniadze a armia stopniala za Siemoniaka do takiego stanu ze na jednym wiekszym stadionie mozna by ich zmiescic.Obama i Merkel wmawiali wszystkim ze juz zawsze bedzie pokoj i po co sie zbroic..

 3. jeżeli zorientował sie ,że do armii przyjmowani są w 90% pociotkowie generałów i innych „szych” którzy maja problemy ze wskazaniem lewej i prawej reki to ma rację

 4. Ale my jako kraj nie mięliśmy koloni, nie zabijaliśmy dla terytorium rodowitych tego terytorium mieszkańców. Nie napadamy na Bogu ducha winne kraje dla własnych korzyści (dla ropy naftowej(. Ot sobie jesteśmy.

 5. problem w tym ze to amerykanie wygladają jak dziewczynki co miesiać ich widze jak zminiają kontyngent w polsce na lotnisku ….smiech na sali chłopcy z placu btoni

 6. Za komuny to było wojsko polskie a teraz co mamy charcerzyki udające wojowników wystarczyłoby że pułk specnazu dostałby rozkaz to do Odry zajmują to wciągu nocy

 7. Powiem tak. Ja byłem 5 lat zawodowym, i uciekłem. Nie z natłoku pracy obowiązków i szkoleń . Powiem delikatnie, zwolniłem sie ponieważ przełożonych reprezentujących coś sobą można było zmieści na palcach jednej ręki. WP to juz nie jest służba, kogo byś nie zapytał to powie ze do pracy idzie. Służbę ma jak 24 godz spędza w jednostce.

 8. Niestety wszyscy piszą o +500 jako patologii,a nikt nie pisze prawdziwej patologii i darmozjadach jakim są bezproduktywni urzędnicy państwowi czy właśnie żołnierze.Te patologie kosztują podatnika o wiele więcej niż jakieś +500.I niech nikt nie pierdoli o jakimś bronieniu kraju bo jak na razie to za pieniądze podatnika robią po świecie to co robili u nas w kraju od 1939r Niemcy i od 1945 Rosjanie…

 9. Oficery USA…. Niby kto wymógł na Polsce zaprzestanie produkcji dział 155mm? Kto zablokował prace nad „Skorpionem”? Kto nakazał zmniejszyc stan liczebny i ilość uzbrojenia w Polskiej Armii? Bo inaczej nie moglibyśmy wstąpić do „elitarnego klubu” państw NATO.

 10. Jakie szokujące? Propaganda Pisowska wmawiała ludziom, że jesteśmy potęgą. Jest odwrotnie od kilku lat trwa demontaż armii , zamiast pieniędzy na modernizację SZ , chcemy karmić Amerykanów. Może od razu przeprowadźmy demilitaryzację WP. To dywersja w najczystszej postaci. Co na to nasi „wodzowie”? Morda w kubeł i czekamy, ale na co? Wojsko stało się żałosną instytucją, wstyd mi za nią , nie wiem kiedy się odbuduje po tak srogiej porażce z egzaminu z demokracji.

 11. Paradni, oprani, odprasowani i po angolsku wygadani ale cóż z tego skoro faktem że mało kto z sojuszników zna ich angolski bełkot załamani – ba! zgorszeni za to a w razie „W” – czyli w biedzie, w której poznaje się przyjaciół – zwijają mandżur, „palą żółte formularze” umów oraz gwarancji i zostawiają swoich gwarantobiorców na lodzie podczas kiedy ci, ni w ząb nie znający ich bełkotu, w pogniecionych mundurach harcerzykowie jak nikt inny – na ich własnym niebie! – ratując ich angolskie dupy od zagłady Messerschmitty slą szóstkami do gleby, sami giną i czwórkami do Nieba na ich niebie idą…i kto tu „w praniu” okazuje się lepszy a kto jankeską butą nabuzowany trzeciorzędne kocopały pieprzy?!

 12. Kłaniają się lata obcinania pieniędzy i zaniedbań szkoleniowych . Przecież od 2012 roku praktycznie do 2014 niebyło w Polsce żadnych większych manewrów niemówiąc już o prubnych mobilizacjach rezerwy . A codo żołnierzy zawodowych i oficerów to owszem powinni oni mieć kontrakty bezterminowe ale co rok lub dwa powinni mieć robione testy sprawnościowe i kompetencyjne i jeśli takiego testu nie zaliczy to powinien być przeniesiony do rezerwy. Codo posługiwania się bronią to co się dziwicie skoro w jednostkach w koszarach broni niema tylko jest zmagazynowana w jakichś centralnych magazynach. A po drógie to kto miałby tej broni pilnować w koszarach skoro po 15 dzięki panu Klichowi i PO są tam tylko ochroniarze emeryci .

 13. Proszę państwa, wychodzicie do kurnika i zbieracie gówno karmicie się nim i smród jest coraz większy,wszyscy się zaczynają odsówac.Karmcie się jajkami,kawał wielkiej historii za nami i wiele wielkich zwycięstw bądź my z tego dumni.Potrafimy w razie potrzeby się zjednoczyć pomuc sobie i innym.Dzisiaj byłem w muzeum w Belgi,Canada & Poland War II Museum,gdzie Polacy wraz z Kanadyjczykami wyzwoloij kawałek Belgi podczas drugiej wojny światowej mowa tu o 160 pilotach i nie tylko .Gdzie wtedy byli Amerkanie?A już nie mówię o zrzucenie żywności nad Holandią i ugotowaniu tysiąca głodnych dzieci.Niech wam jedna uszczerbiona cegła nie zasłoni całej ściany.Serdecznie pozdrawiam !

 14. Przypuszczam ze żadnej wojny w USA nie będzie. Ale zastanawiam się jak zabłyśnie taki amerykański harcerzyk jak ten cały Park, kiedy przyjdzie mu działać tam gdzie nie będzie języka angielskiego??? Będzie biegał w kółko jak zebrany smarkacz kiedy w warunkach bojowych głośno wykrzyczą mu rozkaz w innym języku. A poza tym, pochwalcie się Jankesi ilu z Was jakimi lub iloma językami włada, PRZYCHLASTY ROZBESTWIONE!

 15. Biedny Amerykanin tak mówi bo nie widział naszych wojsk obrony teretorialnyej ranni może się od nich uczyć!! Bo mało kto z nadciśnieniem .platfusem i astma potrafi fiegac i walczyć do tego uzbrojony w ktopiflo różaniec i proce

 16. tak ja za to znam żołnierzy USA grube cioty i patałachy armia zbieranina z platfusami nadająca się co najwyższej na rozróbę w Barze a nie na wojnę patałachy z USarmy !

 17. Rajmund Kubiak nie rozsmieszaj mnie… zamiast pisać bzdury to załóż wojskowe buty ,mundur i pokaż klasę. Wystarczy odwiedzić twój profil na fb i wiadomo kim jesteś pacynko.

 18. To brednia… Gwardia Narodowa to pomieszanie polskiej OT z harcerzami – tylko samochody maja lepsze. Cześć naszych oddziałów jest na poziomie Marines cześć na znacznie niższym ale na pewno wyższym niż Gwardia Narodoea z Południowej Dakotu

 19. Witam… taka prawda,Polska armia to sami nieudaczniki zamiast siedzieć w namiotach i pić rozrobiony spirytus zaczęliby trening…Nie dość że większość mundurowych to pociotek… wchodzą po znajomości wujka taty itp bez żadnych aspiracji aby siedzieć i za darmo brać pieniądze… więc nie ma co się dziwić że cały świat się śmieje z naszego wojska…skoro zwykły szeregowy ma 160 wzrostu i 100kg wagi to jest patologia.. . oczywiście nie kieruje tego do chłopaków których naprawę interesuje wojsko wielki szacun dla was szkoda że jest was tak mało…polska to zakłamany kraj gdzie liczą się znajomości a nie umiejętności niestety to się nigdy nie zmieni….

 20. Byłem ponad 5 lat. Jak chciałem się szkolić to było mi to blokowane przez oficerów. Jak wykazałem błędy w szkolnictwie wojskowym to otrzymałem tylko informacje nie odzywaj się zbyt głośno bo mija się to z prawdą. Tylko zadajmy proste pytanie który szeregowy był na kursie językowym, skoro kwit o ukończeniu kursu idzie za żołnierzem. Dlatego Amerykanie mają problem z komunikacją. A jeśli chodzi o o mundury to najpierw trzeba spr czy ktoraś z żon oficerów wysokiej rangi nie posiada zakładu krawieckiego. Tyle mam do powiedzenia.

 21. Tacy mądrzy są USA Army że dają kierownicę ludziom bez uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych, to pochwalacie??? Jak USA pojazd ma np. awarię to siedzą i czekają bo nikt się nie zna, to zajebiste???
  Z wyszkolenia, nie podam formacji bo nie chcę ale nie które mogą nawet USA utrzeć nosa na plecach, to wiecie???
  Sprzęt sprzętem a różnica w cenach polski a USA nie jest mała, to wiecie???

 22. Jak uczy historia wojen, wiele było wymuskanych, eleganckich, doskonale uzbrojonych i świetnie wyszkolonych armii. Wszystkie te armie – bez wyjątku – w końcowym efekcie dostawały w dupę od niedomytych, słabo uzbrojonych, trochę inaczej „wyszkolonych” i nie zawsze zdyscyplinowanych,za to zazwyczaj pełnych twórczej inwencji bojowej, zbieranin gołodupców,zwanych przez „cywilizowane narody” barbarzyńcami. Opinia amerykańskiego poruczniczyny czy łotewskiego sierżanta nic nie znaczy. Znajomość obcych języków, i dobrych manier nie sprawdza się w boju. Amerykanie do perfekcji opanowali „pijar”. Jak gdzieś odniosą sukces, to trąbią o tym do znudzenia. Jak dostaną w dupska, to siedzą cicho albo kłamią jak psy. Vide – Wietnam, Irak, Sudan,Iran, Afganistan i kilka innych niezaprzeczalnych „sukcesów” bojowych. Narobić burdelu i wyjechać, ogłaszając zwycięstwo, to tylko oni potrafią.

 23. i co w tym szokującego ? Prawdę powiedział !!! przecież my tu w Watykańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej Kalifatu PiSowszczyzny już nawet Wojska nie mamy, bo je Anatolij Smoleńskowij rozdupcył, więc o co to larum !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*