Kim jest Elżbieta Bieńkowska? Była wicepremierem, teraz jest komisarzem UE

Kim jest Elżbieta Bieńkowska? Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług stanowisko objęła w 2014 roku. Wcześniej miała bogatą karierę w polskiej służbie cywilnej, a także w rządzie. W 2007 roku Elżbieta Bieńkowska niepodziewanie została o ministrem rozwoju regionalnego w gabinecie Donalda Tuska. Przez niecały rok ( w latach 2013-2014) Bieńkowska była też wicepremierem. Część wyborców pamięta ją ze słynnych taśm nagranych w restauracji Sowa&Przyjaciele.

– Mówi, ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy… 6 tysięcy… Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota… To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował. Ona mówi, że jej koledzy z uczelni się w głowę pukają, albo nie wierzą właśnie, a jak uwierzą, to się w głowę pukają, co ona tu jeszcze robi – miała powiedzieć Elżbieta Bieńkowska podczas rozmowy z ówczesnym szefem CBA Pawłem Wojtunikiem. Stenogramy z nagrania opublikował tygodnik “Do Rzeczy”. Taśmy “wypłynęły” w 2015 roku, już objęciu przez Bieńkowską ważnego stanowiska w Unii Europejskiej. Bieńkowska zasłynęła tez stwierdzeniem: “Sorry, taki mamy klimat”. Słowa te padły w 2014 roku i były komentarzem do wielogodzinnych opóźnień pociągów.

Elżbieta Bieńkowska urodziła się w 1964 roku w Katowicach. Ukończyła filologię orientalną na Uniwersytecie Jagiellońskim i Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej. Bieńkowska przez osiem lat (1999-2007) była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Później sześc lat piastowała funkcję ministra rozwoju regionalnego. W 2013 roku Elżbieta Bieńkowska powołana została na stanowiska wicepremiera i ministra infrastruktury i rozwoju. 22 września objęła funkcję komisarza Unii Europejskiej.

Elżbieta Bieńkowska prywatnie ma męża i troje dzieci.

SE.PL

Więcej postów