MOCNA reakcja Leszka Millera na żydowskie roszczenia wobec Polski

reakcja Leszka Millera na żydowskie roszczenia

Temat roszczeń żydowskich wobec Polski jest bardzo głośno omawiany w mediach od dłuższego czasu. Polska strona nie czuję się w żaden sposób zobowiązana wobec społeczności żydowskiej, która na każdym kroku próbuje wysuwać względem Polski swoje daleko idące roszczenia.

W całej sprawie kilka godzin temu głos zabrał Mike Pompeo, który zwrócił uwagę na to, iż Polska jako jedyna nie zapłaciła społeczności żydowskiej odszkodowania za utracone mienie po II wojnie światowej.

Całą sprawę skomentował były premier polskiego rządu – Leszek Miller.

Mike Pompeo wzywa polskie władze do postępów na rzecz restytucji mienia. Warto przypomnieć Panu Pompeo, że mocą umowy z 16 lipca 1960 rząd USA przejął na siebie wszelkie roszczenia własnych obywateli i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń.

Leszek Miller ma na myśli tak zwane umowy indemnizacyjne, które popisane przez PRL z różnymi krajami zobowiązywały Polskę do wypłaty rekompensat w zamian za znacjonalizowane mienie, w zamian za co druga strona przejmowała ewentualne roszczenia. Rząd Stanów Zjednoczonych przejął na ich mocy ewentualne roszczenia spadkobierców ofiar Holocaustu, które były podówczas obywatelami USA.

PROPUBLICO24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*