BURZA W SIECI! Żałoba narodowa podzieliła Polaków, bo wypada w… walentynki

BURZA W SIECI

Ponad połowa Polaków planuje w tym roku obchodzić walentynki! Ale… jak bowiem nieoficjalnie dowiedział się Polsat News, żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego może potrwać nawet trzy dni i rozpocznie się… 14 lutego, czyli w święto zakochanych. W sieci zawrzało! „Czyli zaplanowałeś sobie na walentynki kino? Zapomnij. Żałoba. Wyjście do pubu? Zapomnij. Żałoba” – pisze jeden z wielu skonsternowanych internautów. Nikt nie podważa sensu wprowadzenia żałoby. Ale wiele osób pragnie, by zaczęła się ona później, czyli 15 lutego, już po walentynkach.

– Żałoba narodowa będzie dłuższa niż jednodniowa, bo postać Jana Olszewskiego, jest postacią wybitną – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Dokładne terminy żałoby poznamy dopiero w tygodniu, ale jak nieoficjalnie dowiedział się Polsat News, ma się ona rozpocząć w czwartek 14 lutego o godz. 12, zaś zakończyć w sobotę 16 lutego o godz. 18. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy czeka jeszcze na kontrasygnatę premiera Mateusza Morawieckiego.

Ale, jak zauważyli internauci, 14 luty to dzień, który pary, i nie tylko, chętnie spędzają na walentynkowych imprezach: koncertach, dyskotekach, spektaklach teatralnych itd. W całym kraju zaplanowano tysiące takich imprez. Wiele osób od kilku dni szykowało się na te imprezy, kupiło na nie wcześniej bilety. 

„Naprawdę oni liczą że ludzie zrezygnują z walentynkowych wyjść czy zabaw ‚bo żałoba’?” – dopytują użytkownicy Twittera? I mimo że decyzji jeszcze nie ma, internauci już narzekają.

„Duda anulował światowe święto Walentynki” – żalą się internauci.

Są też jednak tacy, którym żałoba nie przeszkadza. „W końcu ktoś udupi to paskudne święto :P” – pisze użytkowniczka Twittera.

https://twitter.com/naspokojnie/status/1094918080361385985?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1094918080361385985&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.fakt.pl%2Fwydarzenia%2Fpolityka%2Fzaloba-narodowa-po-smierci-jana-olszewskiego-w-walentynki-konsternacja-w-sieci%2Fkfbyg3m

A publicysta Kamil Śmiałkowski zwraca uwagę na dwie możliwości. „Obie smutno-żenujące. Albo to oznacza, że zaczynamy też wojnę na żałoby – skoro teraz zmarł ktoś od nas, to żałoba musi być dłuższa niż była gdy zmarł ktoś z przeciwka. Opcja druga – wiadomość o trzydniówce jest nieoficjalna (choć od Marszałka Sejmu), po to, by ostatecznie zrobić krótszą i pokazać, jacy to są ludzcy panowie – dadzą wyborcom się chwilę zabawić w walentynki” – prognozuje.

Jan Olszewski zmarł w piątek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, wybitnym prawnikiem i obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nie znaleźliśmy w sieci wypowiedzi, które sugerowałyby, że wprowadzenie żałoby narodowej z powodu jego śmierci jest złym pomysłem. Internauci są zgodni co do tego, że był on postacią znaną i zasługująca na szacunek po śmierci. Dyskutują natomiast o terminie żałoby i wyrażają opinię, że mogłaby być ona krótsza i objąć dwa dni: piątek i sobotę.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*