BAJOŃSKIE zarobki prezesów spółdzielni. I to z twojego czynszu!

BAJOŃSKIE zarobki prezesów spółdzielni

Zarabiają niejednokrotnie więcej niż prezydenci miast, ba więcej niż ministrowie czy nawet sam premier! Chodzi o prezesów spółdzielni mieszkaniowych.

W Polsce mieszkania spółdzielcze ma ok. 4 milionów osób. I to z ponoszonych przez nich opłat utrzymywana jest administracja spółdzielni – pracownicy, ale przede wszystkim zarząd. Choć pensje prezesów są jawne, mieszkańcy nieraz muszą się nieźle natrudzić, by je poznać. Czasem nawet trzeba iść do sądu.

Sprawa jest prostsza, jeśli szef spółdzielni jest jednocześnie radnym – a tak często się zdarza. Wtedy w oświadczeniu majątkowym musi wpisać, ile dokładnie zarabia kierując spółdzielnią.

– Członkowie spółdzielni mają prawo wglądu lub otrzymania kserokopii dokumentów spółdzielni, w tym uchwał dotyczących zarobków i premii członków zarządu. Trzeba pamiętać, że członkowie zarządu są pracownikami, a spółdzielcy – pracodawcą – mówi Faktowi senator Lidia Staroń. I radzi, by składać wnioski o wgląd w dokumentację (poniżej przedstawiamy wzór takiego pisma).

WAŻNE! Jeśli jesteśmy członkami spółdzielni mamy prawo do następujących dokumentów:

  • otrzymania odpisu statutu i regulaminów (bezpłatnie)
  • otrzymania kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych
  • faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.

Niestety, często zdarza się, że władze spółdzielni odmawiają udostępnienia dokumentów. Jeśli dostajesz odmowę lub w ogóle nie otrzymujesz odpowiedzi na złożony wniosek, możesz zawiadomić policję lub prokuraturę o wykroczeniu, powołując się na art. 273 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.). Przepis ten zakłada, że członkom zarządu, którzy odmawiają udostępnienia dokumentów członkom spółdzielni, grozi kara grzywny.

Masz problem ze swoją spółdzielnią? Nie chce udzielić ci informacji o wynagrodzeniach zarządu? Płacisz wysoki czynsz? Pisz do nas: Fakt, ul. Domaniewska 52 02-672 Warszawa lub mailem polityka@fakt.pl.

ZAROBKI PREZESA I CZŁONKÓW ZARZĄDU – wzór wniosku:

„Na podstawie art. 81 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.) proszę o umożliwienie mi

wglądu (celem wykonania fotokopii) do / dostarczenie mi kserokopii uchwał Rady Nadzorczej Spółdzielni dotyczących ustalenia wysokości wynagrodzenia Prezesa i członków Zarządu Spółdzielni, uchwał Rady Nadzorczej Spółdzielni dotyczących ustalenia wysokości premii, nagród i innych dodatków do wynagrodzenia Prezesa i członków Zarządu Spółdzielni podjętych w okresie

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

  1. Szkoda tylko ze pani senator Staron ochrania w Olsztynie swojego szkolnego kolege co jest prezesem Spoldzielni Mieszkaniowej. Nie reaguje na skargi ludzi kierowane do niej na prezesa i to co wyczynia w SM. Naduzycia sa ogromne a spoldzielcy nie maja nic do powiedzenia. Nie sa nawet powiadamiani o terminie zebran .Sa wurzucani z zebran ci co chca zmian zaradu i prezesa. Prezes na zebraniach ma uzbrojona ochrone..pokazali to nawet w TV.
    Poni senator ochrania kolege prezesa mimo to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*