„Amerykańskie pociski w Polsce i rosyjskie za Uralem to nierówne równanie”

Rosyjski senator Aleksiej Puszkow skomentował propozycję Niemiec w sprawie rozmieszczenia rosyjskich rakiet za Uralem i oświadczenie Polski o rozmieszczeniu na swoim terytorium amerykańskich rakiet nuklearnych, nazywając to „nierównym równaniem”.

Wcześniej deputowani do Bundestagu Roderich Kiesewetter z CDU i Rolf Mützenich z SPD oświadczyli, że Rosja powinna rozmieścić rakiety 9M729 za Uralem, żeby nie obejmowały swym zasięgiem Europy. Niemieccy politycy zauważyli, że ich przerzucenie powinno się odbywać pod „ścisłym i długotrwałym nadzorem”.

Niemieckie czasopismo Spiegel wypuściło także wywiad z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, w którym dyplomata rzekomo „opowiadał się za rozmieszczeniem w Europie amerykańskiej broni atomowej”. MSZ Polski zdementowało później tę informację, mówiąc, że Warszawa nie chciałaby rozmieszczać amerykańskiej broni jądrowej na swoim terytorium.

„RFN apeluje do Rosji o rozmieszczenie swoich rakiet za Uralem, a szef polskiej dyplomacji wzywa USA do zainstalowania rakiet nuklearnych w Polsce, bliżej rosyjskich granic. Takie oto nierówne równanie proponują nam w krajach NATO. Oczywiście w celach pokojowych, bez myśli o tym, żeby grozić Rosji” — napisał Puszkow na swoim blogu na Twitterze.

MEDIA

Więcej postów