OBWE proponuje nowy plan pokojowy dla Ukrainy

nowy plan pokojowy dla Ukrainy

Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zaproponował nowy plan działań na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

W wywiadzie dla austriackiego dziennika „Kleine Zeitung” specjalny przedstawiciel OBWE na Ukrainie i w Grupie Trójstronnej do spraw przestrzegania porozumień mińskim, Martin Sajdik przedstawił nowe propozycje w sprawie rozwiązanie konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Oceniając porozumienia mińskie z 2014 i 2015 roku, które miały uregulować konflikt, Sajdik stwierdził, że są w nich elementy „nie całkowicie zrozumiałe”. Jak uznał „dla realizacji centralnego elementu” porozumień mińskich, to jest „przeprowadzenia wyborów lokalnych niezbędną jest pomoc zewnętrzna”. Pomoc taką, według Sajdika może zapewnić tylko Organizacja Narodów Zjednoczonych. ONZ miałaby zorganizować w Donbasie „administrację przejściową”. „To odnosi się jednocześnie do komponentu wojskowego i komponentu policyjnego”, który według Sajdika uzupełniłby działanie obecnej Misji Obserwacyjnej OBWE, które ma sprawdzać przestrzeganie rozejmu ustalonego w porozumieniach mińskich.

Sajdik uważa, że uczciwe wybory mogą się w Donbasie odbyć tylko pod auspicjami ONZ. Wysiłki organizacji powinny zostać poparte przez przywódców „formatu normandzkiego”, to jest liderów Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, którzy powinni w tej sprawie podpisać nowy dokument.

Specjalny przedstawiciel OBWE podkreślił także rolę donbaskich separatystów – „porozumienia mińskie wyraźnie stanowią, że przedstawiciele tak zwanych rejonów Doniecka i Ługańska będą uczestniczyć i będą wysłuchani w procesie” uregulowania konfliktu. Jak dodał Sajdik – „proponujemy, że tak powinno być także po zaakceptowaniu kompleksowej umowy”.

UNIAN.NET/KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*