„Fort Trump” albo sieć 5G. Amerykanie stawiają Polsce ULTIMATUM

Fort Trump

Administracja Donalda Trumpa chce, by sojusznicze kraje zrezygnowały z rozwijania sieci 5G z chińskim gigantem telekomunikacyjnym. Jak podaje „The New York Times”, Biały Dom naciska m.in. na Polskę, sugerując, że chińska technologia może zablokować rozmieszczenie amerykańskich żołnierzy na terenie naszego kraju.

Administracja Donalda Trumpa stawia sprawę jasno – kraje, które planują korzystać najnowszej z chińskiej technologii komunikacyjnej, nie są bezpieczne dla amerykańskich żołnierzy. „The New York Times” napisał, że Waszyngton naciska na polski rząd, by zakazać budowy sieci 5G na terenie naszego kraju. Amerykanie mieli zasugerować, że działanie chińskiej sieci w Polsce poważnie wpłynie na decyzję o wybudowaniu stałej bazy wojskowej USA.

„Fort Trump” zagrożony?

Nazwa „Fort Trump” narodziła się podczas wrześniowej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, kiedy prezydent próbował zachęcić Donalda Trumpa do budowy w Polsce stałej bazy US Army. Polski prezydent zaoferował Donaldowi Trumpowi współfinansowanie budowy amerykańskiej bazy – rząd jest gotów wydać z budżetu Państwa nawet 2 mld złotych.

Były funkcjonariusz cywilnych służb specjalnych płk. Grzegorz Małecki powiedział „NYT”, że obawy administracji Trumpa są uzasadnione. – Kontrola nad siecią 5G to potencjalnie niebezpieczne narzędzie. Z perspektywy Polski obecność amerykańskich wojsk powinna być ważniejsze niż interesy jakiegokolwiek innego koncernu – stwierdził płk. Małecki.

Władze USA obawiają się działań chińskiego koncernu w Europie. Zdaniem Białego Domu sieć piątej generacji to element nowego wyścigu zbrojeń, który zagraża bezpieczeństwu kraju. Amerykańskie służby uważają, że Huawei ściśle współpracuje z chińskim rządem i jest narzędziem do szpiegowania. Waszyngton uważa, że Chiny, kontrolując sieci 5G, będą miały niemal nieograniczony dostęp do sieci telekomunikacyjnych i komputerowych wielu krajów.

NEWSWEEK.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

5 Komentarze

  1. 5G przyniesie zdecydowanie więcej korzyści, natomiast akurat nie trzeba skorzystać z chińskie firmy, ale tak będzie szybciej i taniej. O ile da się sprawdzić bezpieczeństwo to z pewnością nie ma co przedłużać, jeśli inne kraje zaczną już wdrażać nową sieć to nie ma na co czekać.

  2. Amerykańska technologia jest w plecy w porównaniu z chińską i dlatego boją się o swój interes. Nie ważne na jaką firmę zdecyduje się polski rząd, ważne że w najbliższych latach będzie można wykorzystywać potencjał jaki daje 5G. A myślę, że bez wojsk wujka Sama się możemy obejść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*