Rympałek skazany. „Kara jest za niska”. To się nie mieści w głowie!

Rympałek skazany

Znany polski gangster, Marek Cz. pseudonim „Rympałek”, został skazany przez sąd pierwszej instancji na 25 lat pozbawienia wolności. Prokuratura nie jest zadowolona z wysokości wyroku i żąda kary dożywotniego pozbawienia wolności, z możliwością ubiegania się o wcześniejsze wyjście po 40 latach. Przed sądem w Warszawie dobiega końca proces apelacyjny. Wyrok ma zapaść jeszcze w styczniu.

„Rympałek” i 16 jego gangsterów odwołało się od wyroku sądu pierwsze instancji. Od wyroku odwołał się również prokurator Marcin Wielgomas z Prokuratury Krajowej. Domagał się zmiany kar dla „Rympałka”, Marka R. i Jerzego B. na dożywocie z możliwością wcześniejszego zwolnienia po 40 latach. Wniósł o to, mimo że sąd odwoławczy nie może zwiększać kar na dożywocie.

– Podtrzymuję kierunek apelacji oraz zarzuty dotyczące rażącej niewspółmierności kary. Jednak z uwagi na błędne sformułowanie wniosków, będę wnosił o ich zmianę – mówił przed Sądem Apelacyjnym. Prokurator wnosił m.in. o skierowanie do ponownego rozpoznania sprawy zabójstwa nielojalnego członka gangu Witolda K., którego egzekucję miał zlecić „Rympałek”, a wykonali ją Marek R. i Jerzy B. – 25 lat za zabójstwo z premedytacją, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, to kara rażąco niewspółmierna i nie daje gwarancji zabezpieczenia społeczeństwa przed zdemoralizowanymi oskarżonymi – mówił prokurator, nazywając „Rympałka” jednostką aspołeczną, która jest „zdolna poświęcić ludzkie życie w imię własnych interesów”.

Prokurator wspomniał, że sąd pierwszej instancji, wydając niższy wyrok, argumentował go wiekiem oskarżonych. – Prognozowanie przyszłego zachowania w oparciu o statystyczna długość życia, jest błędem. Gdy oskarżeni wyjdą z zakładu karnego, nie będą widzieć przed sobą innej drogi jak powrót do działalności przestępczej – wyjaśniał prokurator.

Na poprzednich rozprawach głos zabrali oskarżeni i ich obrońcy. Wszyscy wnosili o uniewinnienie lub ponowny proces, podważając m.in. istnienie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, do której mieliby należeć oskarżeni. Skład gangu „Rympałka” ustalonona podstawie wyjaśnień skruszonych gangsterów, czyli. Adwokaci kwestionowali wiarygodność tych świadków, a cały proces określili jako „poszlakowy”.  Z uwagi na „zawiłość sprawy” sędzia odroczyła wydanie wyroku do 23 stycznia.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*