Orban ośmieszył Kaczyńskiego na oczach całego świata

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński zapowiadał, że w Warszawie zrobi drugi Budapeszt i twardą ręką przeprowadzi kolejne reformy, jakie chce wdrożyć jego armia. Jednak Orban pokazał prezesowi Prawa i Sprawiedliwości, że chociaż jest dla niego wzorem, to nie cofnie się przed utarciem mu nosa. Premier Węgier pokazał całemu światu nieudolność Kaczyńskiego przy przeprowadzaniu programu 500 plus.  500 plus to projekt, który podzielił Polaków, jak żadna inna nowość wprowadzona przez rząd. Wielu obserwatorów polityki społecznej twierdzi, że takie rozdawnictwo nie jest dobrym pomysłem i należałoby program wsparcia dla rodzin rozwiązać zdecydowanie inaczej. Kaczyński jednak cały czas obstaje przy swoim i nie zamierza ustępować, co może go zgubić. Cały świat przyklasnął właśnie Orbanowi, który wprowadził nowoczesny system pomocy rodzinom. Prezes PiS znalazł się bardzo daleko od tych owacji.

500 plus według Orbana. Kaczyński ośmieszony

Wiktor Orban jest politykiem, który na najwyższym stopniu w rankingu wartości stawia rodzinę. Nic więc dziwnego, że jego rząd robi wszystko, aby węgierskim familiom żyło się jak najlepiej. Jego gabinet jest autorem m.in. specjalnej ulgi mieszkaniowej, czy też programu rozwoju żłobków. Pomimo wielu nowych rozwiązań, które zdążył wcielić w życie, premier nie ustaje w dalszych staraniach. Dlatego też postanowił wprowadzić do swojego kraju ulepszoną wersję 500 plus. Państwo zdecydowało, że nie będzie rozdawać pieniędzy. Zamiast tego, woli mniej wziąć od swoich obywateli, co poprawi ich sytuację materialną. Wiceminister do spraw polityki rodzinnej w Ministerstwie Zasobów Ludzkich poinformowała, że od przyszłego roku wejdą w życie nowe przepisy, na mocy których wzrośnie ulga podatkowa dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Nowa stawka wyniesie 40 tysięcy forintów, co w przeliczeniu na naszą walutę daję ok. 534 złotych.

Tak naprawdę jest to rezultat długofalowego działania. Ulga podatkowa dla rodzin w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła niemal dwukrotnie. Jeszcze w 2015 roku wynosiła 20 tysięcy forintów, czyli mniej więcej 270 złotych. Na jakie oszczędności przekłada się taki wymiar ulg? Według odpowiedniego ministerstwa w kieszeniach Węgrów zostało ok. 30 miliardów złotych. Obecnie na Węgrzech trwają konsultacje społeczne odnośnie do tego, jak daleko powinna sięgać pomoc rządowa dla rodzin. Obywatele wypowiadają się na temat m.in. możliwych niskooprocentowanych kredytów dla młodych małżeństw czy też większych ulg w przypadku posiadania dużej liczby dzieci.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

4 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.