„Dzielenie społeczeństwa, niszczenie bezpieczeństwa narodowego”. MOCNY apel generałów

apel generałów

Emerytowani generałowie różnych służb zwracają się do prezydenta, by ten zablokował „proces demontażu systemu bezpieczeństwa narodowego” i przestał dzielić Polaków. Swoim kolegom, którzy wciąż pełnią służbę, generałowie zalecają, by ci przypomnieli sobie rotę ślubowania lub przysięgi i ponownie przeczytali Konstytucję RP. „Pamiętajcie, że politycy przychodzą i odchodzą a Wy pozostajecie. Wasza służba będzie oceniana, służycie Narodowi Polskiemu” – piszą generałowie w stanie spoczynku.

List upubliczniło Stowarzyszenie Generałów RP, a podpisali się pod nim emerytowani przedstawiciele wojska, Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, BOR, służb specjalnych, Służby Więziennej i Służby Celnej

Generałowie podkreślają, że z ogromnym niepokojem obserwują „dzielenie społeczeństwa polskiego i niszczenie systemu bezpieczeństwa narodowego”

Dlatego występują z apelem tak do prezydenta, jak do swoich kolegów – tak pełniących służbę, jak w stanie spoczynku – by zrobili wszystko, by powstrzymać dzielenie Polaków, bo „warto być przyzwoitym a Polska jest jedna”

Emerytowani generałowie wojska, policji oraz innych służb podkreślają, że najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa jest zapewnienie ciągłości działania służb. Tymczasem w Polsce tendencja jest – jak podkreślają – całkowicie odwrotna.

„Z ogromnym niepokojem obserwujemy dzielenie społeczeństwa polskiego, niszczenie systemu bezpieczeństwa narodowego” – piszą generałowie w stanie spoczynku. Dalej, podkreślają, że „w ostatnich latach dyskredytuje się dorobek pokoleń poprzedników, którzy odbudowali, tworzyli współczesną Rzeczpospolitą Polską i zapewniali Jej bezpieczeństwo. Tworzy się głębokie podziały w społeczeństwie i instytucjach stanowiących filary bezpieczeństwa tj. siłach zbrojnych i służbach mundurowych” – podkreślają.

Jak zaznaczają emerytowani generałowie, mimo deklaracji rządzących – że na obronność i bezpieczeństwo przeznaczane są znaczące środki – tak naprawdę postępuje demontaż tegoż bezpieczeństwa.

„Instytucje bezpieczeństwa państwa są upolityczniane, doświadczonych i dobrze wyszkolonych żołnierzy i funkcjonariuszy zastępuje się często niekompetentnymi ale lojalnymi wobec partii rządzącej. Wiele środków wydawanych jest na cele, które w niczym nie poprawiają bezpieczeństwa państwa i obywateli” – piszą generałowie, podkreślając, że w ich ocenie pozycja Polski w NATO jest osłabiana, a wiarygodność we wspólnocie europejskiej roztrwaniana.

Dlatego byli dowodzący polskim wojskiem, policją i innymi służbami apelują do prezydenta Andrzeja Dudy „o zablokowanie procesu demontażu systemu bezpieczeństwa narodowego, zaprzestanie dzielenia Polaków, korzystanie z mądrości dorobku Unii Europejskiej i NATO jako gwarantów bezpieczeństwa i rozwoju Rzeczypospolitej”.

Wszystkich obywateli Polski generałowie proszą o mądrość, rozwagę, rzetelną i uczciwą interpretację historii, „o patrzenie w przyszłość a nie rozdrapywanie ran i dzielenie społeczeństwa”. Do emerytowanych żołnierzy i funkcjonariuszy apelują, by ci aktywnie włączali się w życie publiczne i brali udział w wyborach, bo – jak piszą generałowie: „Nikt nie ma prawa pozbawiać Was dumy z tego co zrobiliście dla Polski i Polaków. To, że dzisiaj Polska jest bezpiecznym krajem to Wasza zasługa”.

Wreszcie, swój apel byli dowodzący kończą mocnym przesłaniem do żołnierzy i funkcjonariuszy pozostających wciąż na służbie. Chcą, by ci przypomnieli sobie rotę ślubowania, jakie składali oraz ponownie przeczytali konstytucję.

„Pamiętajcie, że politycy przychodzą i odchodzą a Wy pozostajecie. Wasza służba będzie oceniana, służycie Narodowi Polskiemu. Pamiętajcie – warto być przyzwoitym. Polska jest jedna!” – kwitują generałowie w stanie spoczynku.

Pod apelem podpisali się:

Prezes Klubu Generałów Wojska Polskiego, gen. bryg. pilot w st. spocz. Roman Harmoza

Prezes Stowarzyszenia Generałów Policji RP, nadinsp. w st. spocz. Adam Rapacki

Dziekan Klubu Generałów i Admirałów Straży Granicznej, gen. bryg. SG w st. spocz. Tadeusz Frydrych

Prezes Klubu Generałów Państwowej Straży Pożarnej RP, gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz

W imieniu generałów Biura Ochrony Rządu – gen. bryg. w st. spocz. Mirosław Gawor

W imieniu generałów służb specjalnych – przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Funkcjonariuszom i Pracownikom UOP i ABW gen. bryg. w st. spocz. Krzysztof Bondaryk

W imieniu generałów Służby Więziennej – gen. SW w st. spocz. Jan Pyrcak

W imieniu generałów Służby Celnej – nadinsp. celny w st. spocz. Jacek Kapica

MAGDALENA GAŁCZYŃSKA, ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*