AFERA korupcyjna w wojsku. Wyłudzili 13 mln

w wojsku

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziś cztery osoby pod zarzutem działania na niekorzyść Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Jeden z podejrzanych jest oficerem sił zbrojnych. Szacowane straty Instytutu to 13 mln zł.

Oficer Wojska Polskiego miał stworzyć „łańcuch” firm, które dostarczały do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, elementy elektroniki za cenę kilkunastokrotnie przewyższającą ich wartość. Proceder trwał osiem lat. Agenci CBA zatrzymali jego uczestników – podpułkownika i trzech biznesmenów.

Na trop przestępstwa wpadła warszawska delegatura CBA. Z ustaleń agentów wynika, że grupa osób działająca w porozumieniu, wśród nich starszy oficer – kierownik jednego z zakładów Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, miała doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

– Oficer, działając wspólnie z innymi osobami, mógł stworzyć „łańcuch” firm, które realizowały, w ramach zamówień publicznych, dostawy elementów niezbędnych do produkcji oraz serwisowania systemu szkolenia strzeleckiego „Śnieżnik”, za cenę kilkunastokrotnie przewyższającą ich faktyczną wartość, wprowadzając w błąd przedstawicieli WITU. Śledczy szacują wstępnie, że w wyniku ujawnionego procederu w latach 2010-2018 wojskowy instytut mógł stracić 13 mln zł – poinformował Onet Piotr Kaczorek z CBA.

„Śnieżnik” to system służący do szkolenia żołnierzy na stanowiskach ogniowych, do oceny celowania z broni strzeleckiej i prowadzenia treningów na strzelnicach, na polu walki lub w pomieszczeniach. Jest stosowany także do szkolenia strzelców śmigłowców, strzelców wyborowych czy obsługi moździerzy.

Agenci Biura zatrzymali dziś w Szczecinie podpułkownika, a w Warszawie i okolicach trzy inne osoby uwikłane w proceder – właścicieli firm tworzących wspomniany „łańcuch”, dostarczających elementy do systemu „Śnieżnik”. Zatrzymany kierownik instytutu odpowiadał w WITU m.in. za zamówienia publiczne związane z zakupem podzespołów do tego systemu.

– Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i miejsca pracy oficera w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia. Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty. Śledztwo jest prowadzone przez CBA, pod nadzorem Wydziału Wojskowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie, na podstawie ustaleń Służby Kontrwywiadu Wojskowego – podkreśla Piotr Kaczorek.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

9 Komentarze

  1. Wstrzymałbym się z osądem. Układy elektroniczne spełniające normy wojskowe mogą być wielokrotnie droższe od cywilnych. Być może to jest malwersacja, ale może się okazać ,że to niekompetencja i nadgorliwość służb. Trzeba poczekać na wyrok sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*