Portal Business Insider opublikował ranking 25 najsilniejszych armii. Wojsko Polskie zajęło…

Wojsko Polskie

Portal Business Insider opublikował ranking 25 najsilniejszych armii w Europie. Wojsko Polskie zajęło w tym rankingu  dość wysoką pozycję.

Według Business Insider najsilniejszą w Europie jest armia rosyjska. Współczynnik siły wyliczony przez portal wyniósł 0.0841. Przy jego wyliczaniu portal brał pod uwagę liczbę personelu wojskowego, liczbę samolotów wojskowych, osobno myśliwców, liczbę okrętów i czołgów, a także wysokość środków budżetowych przeznaczonych na obronność oraz rezerwy mobilizacyjne wyznaczane przez populację danego państwa. Wyliczenia nie uwzględniły potencjału broni jądrowej posiadanej przez trzy państwa europejskie, które jednak i tak zajęły w rankingu trzy pierwsze miejsca.

Na drugim miejscu znalazła się Francja, a za nią Wielka Brytania, Turcja, Niemcy, Włochy, Hiszpania. Na ósmym miejscu za tymi państwami znalazła się Polska ze współczynnikiem 0.4276. Business Insider obliczył personel Wojska Polskiego na 184 650 osób, zaś liczbę sprzętu w Siłach Powietrznych na 466, z  tego 99 myśliwców. Polska posiada też ogółem 1065 czołgi i 83 okręty. Zaś na cele wojskowe władze w Warszawie wydały 9.36 mld dolarów. Warto zwrócić uwagę, że portal podliczył cały sprzęt znajdujący się nominalnie na stanie polskiej armii, także przestarzały, bez względu na jego wartość bojową.

Pierwszą dziesiątkę rankingu najsilniejszych armii świata zamykają Grecja i Ukraina. 11 miejsce zajął inny sąsiad Polski Czechy. Nowocześnie uzbrojona armia szwedzka została umieszczona na miejscu 12, najpewniej ze względu na niewielką liczebność. Na następnych miejscach znalazły się Szwajcaria, Norwegia, Holandia, Rumunia, Białoruś (17), Dania, Węgry, Finlandia, Bułgaria, Austria, Słowacja (23), Portugalia, Belgia. Pozostałe państwa, w tym jeden z sąsiadów Polski – Litwa, nie zostały ujęte w rankingu ze względu na zbyt mały potencjał wojskowy.

BUSINESSINSIDER.COM/KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*