Tysiące Polaków straci 500 plus? Trwa walka z czasem

Tysiące Polaków straci 500 plus

500 plus to jeden z najbardziej docenianych programów wprowadzonych przez PiS, z którego od dwóch lat skorzystały już tysiące rodzin. By je otrzymać, trzeba jednak spełnić określone warunki, a teraz pojawiła się informacja, że wiele osób może stracić szansę na otrzymanie świadczenia, jeśli się nie pośpieszą.  500 plus wprowadzone zostało w kwietniu 2016 roku, a zgodnie z wyliczeniami GUS jedynie w 2017 roku skorzystało z niego już około 3,8 mln dzieci. Budżet państwa wydał na to świadczenie kwotę bliską 2,5 mld złotych. Wiele osób jest przekonanych, że to najlepszy program, jaki udało się wprowadzić rządowi PiS, a wiele rodzin nie wyobraża sobie już bez niego życia. Teraz jednak pojawiła się informacja, która z pewnością zaniepokoi wszystkie osoby pobierające świadczenie. Jeśli się nie pośpieszą, mogą stracić 500 plus i nic już tego nie zmieni.

500 plus – trwa walka z czasem

Wraz z rozpoczęciem października rozpoczął się także nowy okres świadczeniowy w programie 500 plus. Wnioski wypełnione metodą tradycyjną można było składać już od początku sierpnia, a zdalnie od lipca, wrzesień natomiast był już ostatnim miesiącem, kiedy świadczenie było wystawiane na podstawie złożonych wniosków. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że jedynie ponowne złożenie wniosku do końca października zapewnia otrzymanie pieniędzy za ten miesiąc. Zgodnie z tym, kto nie złoży odpowiedniego podania do końca dzisiejszego dnia, pożegnać się może z 500 plus należnymi za październik, a prawo do kolejnego świadczenia zostanie ustalone zgodnie z miesiącem złożenia dokumentów – czyli najwcześniej od listopada i nic w tej kwestii nie będzie się dało zrobić.

Składanie wniosków o 500 plus

Wniosek o 500 plus złożyć można w każdej chwili drogą tradycyjną lub elektroniczną, trzeba jednak pamiętać, że kwoty za wcześniejsze miesiące nie zostaną uregulowane, jeśli przekroczy się wyżej wymieniony termin. Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku w ciągu najbliższego miesiąca mają również szansę na świadczenie „Dobry start”, które przeznaczone jest na wyprawkę szkolną i wynosi 300 zł. Program Rodzina 500 plus zakłada kwotę 500 złotych miesięcznie przyznawaną na drugie i każde kolejne dziecko, o ile rodzina spełnia określone warunki dochodowe. Zgodnie z nimi przeciętny miesięczny dochód nie może przekraczać 800 zł netto lub 1200 zł, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

3 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.