Były minister transportu Ukrainy: „Ukrainę czeka jugosłowiański scenariusz”

Ukrainę czeka jugosłowiański scenariusz

Były minister transportu Ukrainy Jewgienij Czerwonienko skomentował bierność ukraińskich polityków w kwestii zniesienia immunitetu parlamentarnego oraz przedstawił własną wizję przyszłości kraju.

Czerwonienko powiedział o tym w komentarzu dla kanału „112″.

„Jeśli na poziomie legislacyjnym na Ukrainie nie zostanie akceptowana zasada, że prawo jest jedno dla wszystkich, nie będzie Ukrainy. Upadek moralności i korupcja dotarły do samych dołów, do najlepszych wykonawców. Wszyscy, którzy chcą pracować, walczyć i wygrywać, wyjeżdżają. Niestety mamy obecnie najbardziej haniebny parlament pod względem moralnym i profesjonalnym” — powiedział Czerwonienko.

Nawiązał też do czasów, gdy był deputowanym ludowym. Według niego wówczas, w latach 2000. kwestia nietykalności nie nurtowała go. Przeciwko opozycji były stosowane brutalne i brudne środki.

„Po pierwsze, jeśli deputowani obiecali zniesienie nietykalności, należy to zrobić. Po drugie, dlaczego nie można pozbawić jej prezydenta, sędziów? Co to za „święta” kasta? Swawola budzi grzech w duszy najświętszych. Dlatego albo ujednolicimy prawo dla wszystkich albo, biorąc pod uwagę naszą sytuację, to, co narobiliśmy, przysparzając sobie wrogów, ta umiejętność „życia po ukraińsku”, czyli kraść, zasada „dla mnie i chrzestnego wszystko, dla reszty prawo” ostatecznie zniszczy Ukrainę. Czeka nas coś w rodzaju wariantu jugosłowiańskiego” — powiedział Czerwonienko.

Jednocześnie podkreślił, że nietykalność nie jest głównym problemem, ale ta kwestia jest nagłaśniana, aby wyprzeć dotkliwsze kwestie — wzrost taryf i pogorszenie życia. Ogólnie rzecz biorąc Czerwonienko uważa, że ​​temat zniesienia immunitetu parlamentarnego w ten sposób jest wykorzystywany w kampanii wyborczej.

„Wygląda to bardzo haniebnie w oczach świata: nikt nie ciągnął ich za język, by krzyczeć o tym przed wyborami. A teraz wygląda to dwukrotnie wstrętniej. Przyszły prezydent powinien wstać i powiedzieć: „Wynocha z tymi bzdurami (nietykalność — red.)”. Albo przyjmujemy europejski model: praca i mieszkanie nietykalne, a nie czynności”- podsumował były minister.

Rosyjski Kościół Prawosławny może zerwać z Patriarchatem Jerozolimskim

Temat zniesienia immunitetu poselskiego jest jednym ze stałych tematów ukraińskiej agendy politycznej. Szczególnie aktywnie w retoryce politycznej jest wykorzystywany przed wyborami parlamentarnymi lub prezydenckimi. Faktycznie jest taką samą obietnicą nie do spełnienia, jak obiecane mieszkańcom Kijowa przez różnych kandydatów na mera „metro do Trojeszczyny”. Temat zniesienia immunitetu parlamentarnego aktywnie wykorzystywał w retoryce ukraiński i gruziński polityk Micheil Saakaszwili.

Z drugiej strony, ukraińska opozycja obawia się, że zniesienie immunitetu parlamentarnego pomoże władzom zwiększyć presję na niezgadzających się z nią deputowanych.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*