Kaczyński chce przemienić Podkarpacie w Bawarię?

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, jest znany z bardzo sceptycznego stosunku do naszych sąsiadów – Niemiec. Nie przeszkadzało mu to jednak, żeby wskazać na Podkarpaciu, że region ten mógłby wkrótce stać się Polską… Bawarią, czyli jednym z landów wchodzących w skład Republiki Federalnej Niemiec. Porównanie spotkało się z falą żartów i kpin, a i sami zwolennicy PiS mieli chyba problem z odczytaniem, co prezes miał na myśli.

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii samorządowej uwodzi wyborców wizją współpracy partii rządzącej z samorządowcami. Oczywiście ludzie dobrej zmiany nie mają żadnych oporów, żeby stawiać sprawę jasno i jako warunek „dobrej współpracy” wskazują, że wybrani muszą być kandydaci „dobrej zmiany”. Jeśli tak się stanie, przewiduje Kaczyński, Polska może dogonić kraje Europy Zachodniej, które wyprzedziły nas w rozwoju przez straty Polski w II Wojnie Światowej.

Dotąd prezes odnosił się do Niemiec głównie pod kątem ewentualnych roszczeń i odszkodowań za zniszczenia Polski lub podając RFN jako przykład katastrofy, jaką może sprowadzać przyjmowanie uchodźców. To właśnie sprawiło, że jego marzenie, by Podkarpacie stało się druga Bawarią, zaskoczyło wyborców PiS.

– My, jesteśmy realistami, wiemy, że są rzeczy niemożliwe. Wiemy, że nie możemy obiecać, że stworzymy coś na kształt, coś na kształt bardzo małych państw w Zatoce Perskiej, że coś takiego jest poza możliwościami, ale nie lubimy słowa „niemożliwe” – mówił w Rzeszowie podczas konwencji PiS. Prezes precyzował, że Bawaria w Niemczech podobnie jak Podkarpacie, jako województwo Polski, była krajem katolickim i przywiązanym do tradycyjnych wartości, co w opinii prezesa ma wpływać na jej potencjał.

 – Przecież zasoby kulturowe – te wynikające z religii, z przywiązania do tradycji – to są zasoby ogromnie istotne. To są zasoby, w oparciu o które można naprawdę zbudować bardzo wiele – mówił Kaczyński niemal słowo w słowo dokładnie tak, jak wcześniej na Podlasiu na piątkowej konwencji w Białymstoku. Zapowiedź prezesa PiS zawsze i na każdej konwencji jest fetowana. A jak na fakt, że Kaczyński chce przemienić Podkarpacie w Bawarię, reagowali internauci na twitterze?

Więcej było jednak złośliwości.

Szpilę w wystąpienie Kaczyńskiego wbił Krzysztof Brejza z Platformy.

Politycy z Koalicji Obywatelskiej czyli porozumienia Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej szydzili.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.