Ale wtopa! Morawiecki zgubił 9 miliardów

Premier Mateusz Morawiecki zaliczył wpadkę na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak ujawnił Dziennik Gazeta Prawna podczas prezentacji pomylił się w rachunkach. A nie chodziło o jakąś małą kwotę. Premierowi zgubiło się 9 miliardów!

– To zmiana rewolucyjna. Jeszcze trzy lata temu – choć nie chcę, aby było to nadmiernie polityczne przemówienie, ale porównania same się nasuwają – na służbę zdrowia wydawaliśmy niespełna 4 proc. PKB. W roku 2019 przeznaczamy 4,86 proc. PKB. A więc znaczące poniesienie wydatków w tym obszarze – zacytował wystąpienie premiera z Forum Ekonomicznego w Krynicy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wygląda na to, że premier delikatnie mówiąc minął się z prawdą. Chodzi o stwierdzenie o „niespełna 4 proc. PKB”. Według dziennikarzy to niespełna 4 proc., tak naprawdę wyniosło 4,44 proc., a ta pozornie niewielka różnica to ok. 9 mld więcej nakładów na służbę zdrowia. To nie wszystkie pomyłki.  Okazuje się, że premier ogłosił również 100 mld zł na zdrowie na 100-lecie niepodległości. DGP sprawdziło w planie finansowym NFZ zaplanowane wydatki. Te sięgają 82,5 mld zł. Jakie w takim razie środki doliczył premier do zaokrąglenia sumy? Wydatki unijne? Samorządowe? – pytają dziennikarze.

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*