Exit tax w Polsce. Podatek obciąży uciekających z Polski i tych, którzy już się przenieśli

Od stycznia przyszłego roku zarówno osoby prawne, jak i fizyczne zapłacą podatek od majątku, który mają zamiar wyprowadzając się z Polski zabrać ze sobą. Resort finansów weźmie się również za fundacje.

Nowe regulacje mają na celu ograniczenie wyprowadzania majątku zainwestowanego w Polsce i lokowania go np. w rajach podatkowych. Zmiany w prawie wymaga specjalna dyrektywa unijna.

Polscy przedsiębiorcy szukają sposobu na obejście niekorzystnych przepisów. Sposobem miało być założenie fundacji rodzinnej za granicą, albo wyprowadzenie majątku do trustu – pisze DGP.

Szyki miesza im jednak najnowszy projekt nowelizacji ustawy PIT, CIT i ordynaci podatkowej. Od przyszłego roku zagraniczna fundacja i trust mają być traktowane jako zagraniczne spółki kontraktowe.

To może oznaczać dodatkowe obciążenia, nie tylko wynikające z prowadzenia exit tax. Zmiany te mogą bowiem prowadzić do podwójnego, a nawet razem z podatkiem od wyjścia, potrójnego opodatkowania – twierdzi na łamach DGP Łukasz Bączyk, ekspert Crido.

Mało tego, zapłacą również zapobiegliwi. Bowiem wraz ze zmianą przepisów i traktowania fundacji i trustów zagranicznych jako spółki kontraktowej podatek zacznie obowiązywać także tych, którzy ubiegli fiskusa i wcześniej założyli taką fundację poza granicami Polski – pisze DGP.

Eksperci mają jednak wątpliwości, czy w takim kształcie przepisy będą zgodne z prawem UE. – Polska nie jest jeszcze zamożnym krajem i zmiana miejsca zamieszkania przez osoby fizyczne w znakomitej większości przypadków ma związek z planami życiowymi, a nie emigracją podatkową. Dodatkowo jestem przekonany, że jeśli przepisy wejdą w niezmienionym kształcie, to należy je uznać za sprzeczne z prawe Unii Europejskiej – zaznaczył na łamach dziennika Piotr Augustyniak partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

OPRAC. PRZEMYSŁAW CISZAK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

11 Komentarze

  1. Chore, chore i jeszcze raz chore !!!!!
    To jest dopiero paranoja.
    Ciekawa jestem jakim prawem,, elita Pl,,rośći sobie prawo do dysponowania jakimkolwiek kapitałem uzyskanym po za jej granicami?????

  2. Chory kraj nawet Korea północna na to nie wpadła od wszystkiego podatek po kilka razy i to co sobie uzbieraliśmy też ma być podatek chyba czas im pokazać że nie są mile widziani wywalić ich na taczki oblać smołą i pierzem niech sobie w kurniku rządzą .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.