Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz 4 razy więcej! Nowy pomysł rządu uderzy w dużą część Polaków

Zalewa nas fala śmieci. Tegoroczne pożary legalnych i dzikich wysypisk sprawiły, że temat śmieci jest stał się jeszcze bardziej żywy. Polacy dowiedzieli się, że są nie tylko śmietnikiem Europy, ale i całego świata. Co zrobić, żeby ograniczyć produkcję polskich śmieci? Rząd znalazł na to nowy sposób. Podwyższenie opłat za śmieci zachęca do segregacji śmieci? Segregacja śmieci pod lupą rządu Wyrzucasz wszystkie śmieci do jednego worka? Szykuj się na znaczną podwyżkę cen za wywóz śmieci. Rząd planuje niekonwencjonalnie „zachęcać” Polaków do segregowania śmieci. 4 krotna podwyżka czeka na wszystkich tych, którzy nie chcą podporządkować się ogólnie przyjętym zasadom segregacji surowców, które nadają się do recyklingu.

O nowym pomyśle Ministerstwa Środowiska na zmobilizowanie Polaków do segregacji śmieci czytamy w poniedziałkowym wydaniu Gazety Wyborczej. Rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzóska zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach już we wrześniu 2018 roku.

Ile zapłacimy za wywóz śmieci? CENY

Każda gmina/powiat wyznacza własne stawki za wywóz śmieci. Aktualnie najczęściej różnica pomiędzy zadeklarowanym wywozem śmieci zmieszanych a segregowanych jest bardzo mała, niekiedy wynosi jedynie 5 zł. Biorąc pod uwagę tak małe różnice Polacy nie są odpowiednio zmobilizowani do podjęcia działania w kierunku segregacji. Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian różnice będą zdecydowanie większe.

Większy problem z segregacją śmieci. UE wyznacza ambitny plan Polska jest członkiem Unii Europejskiej, która wyznaczyła własne standardy segregacji. Z prognoz i założeń UE wynika, że do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 50% poziom recyklingu odpadów. Oficjalne dane, za rok 2016 wskazują, że aktualnie przetwarzanie śmieci jest na poziomie 25,2 %. Istnieje ryzyko nie osiągniemy wymaganego pułapu a to z pewnością będzie się wiązało z konsekwencjami. Być może ze względu na widmo sankcji UE, a może z troski o środowisko polski rząd postanowił przygotować nowelizację ustawy o odpadach i mocniej zachęcić do segregacji śmieci. Ministerstwo Środowiska najprawdopodobniej wyszło z założenia, że najlepszą zachętą będzie uderzenie w portfele Polaków.

GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*